Zobowiązanie i źródła zobowiązania

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 567
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zobowiązanie i źródła zobowiązania - strona 1 Zobowiązanie i źródła zobowiązania - strona 2

Fragment notatki:

Zobowiązanie - stan, stosunek prawny, w którym jedna strona żąda spełnienia świadczenia od drugiej strony:
Żądający - wierzyciel Dłużnik - od niego żądają Źródła zobowiązań: Umowy - czynności prawne dwustronne. Umowy mogą być jedno, lub dwustronnie obowiązujące (dwu jest najwięcej). Zobowiązania wynikające z czynów niedozwolonych - jeden podmiot wyrządza drugiemu szkodę ( Np. dziurawienie opon w samochodzie ), delikt - czyn niedozwolony (czynność deliktowa) Inne występują rzadziej :
Zobowiązanie z czynności jednostronnej, Np. przyrzeczenie publiczne , Np. Zaginął pies, uczciwemu znalazcy dam nagrodę!!! Bezpodstawne wzbogacenie - ktoś przelał nam na konto pieniądze, bo pomylił się w numerze i można się o upomnieć zwrot.
Orzeczenie sądu Np. wywłaszczenie Wykonanie zobowiązania art. 354  zobowiązanie trzeba wykonać zgodnie z umową, zasadą życia społecznego i ustalonym zwyczajem.
Dłużnik ma świadczyć ze starannością należytą - jest to staranność ogólnie wymagana w stosunkach danego rodzaju, chyba, że z umowy wynika inaczej. Jakość przedmiotu świadczenia :
Świadczenie rzeczy oznaczonej, co do gatunku - Np. 10 ton węgla, 1 tona ziemniaków, 2 tony piasku . Jakość ma być średnia , chyba, że strony ustalą bardziej szczegółowo. Zasada nominalizmu - trzeba świadczyć tyle, ile wynika ze zobowiązania. Wartość pieniądza ulega zmianie w czasie (najczęściej jest mniejsza na skutek inflacji). Jeśli dojdzie do istotnej zmiany po powstaniu zobowiązania jest furtka dla strony zobowiązanej. Można się umówić, albo zwrócić do sądu o waloryzację świadczenia. Sąd może zmienić wysokość i sposób świadczenia zobowiązania. Jeżeli nastąpiła nadzwyczajna zmiana stosunków - świadczenie groziłoby stratą, albo szkoda dla jednej ze stron, sąd może zmienić wysokość świadczenia, albo sposób wykonania  Rebus sikstansibus , (jeśli warunki się nie zmieniły). Jeśli warunki się zmieniły można wnieść o rozwiązanie umowy, żeby jej nie świadczyć.
Oprócz kwoty głównej są również odsetki  strony mogą się umówić, ale istnieje też przepis prawa (art. 481 KC). Odsetki zawsze należą się za opóźnienie, wierzyciel nie musi żądać odsetek. Wysokość odsetek :
Można się umówić, ale nie można przekroczyć odsetek maksymalnych (obecnie jest to 20% ) Odsetki ustawowe - ustala je rada ministrów rozporządzeniem (obecnie wynoszą 13% ) Problem waluty - nie ma zastrzeżenia, że świadczenia muszą być spełnione w danej walucie. Umowa przesądza o tym, jaka to ma być waluta. Jeśli nie ma innego zastrzeżenia, dłużnik może świadczyć odpowiednik w walucie polskiej, istnieją reguły NBP dotyczące kursu. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz