To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zobowiązanie - stan, stosunek prawny, w którym jedna strona żąda spełnienia świadczenia od drugiej strony:
Żądający - wierzyciel Dłużnik - od niego żądają Źródła zobowiązań: Umowy - czynności prawne dwustronne. Umowy mogą być jedno, lub dwustronnie obowiązujące (dwu jest najwięcej). Zobowiązania wynikające z czynów niedozwolonych - jeden podmiot wyrządza drugiemu szkodę ( Np. dziurawienie opon w samochodzie ), delikt - czyn niedozwolony (czynność deliktowa) Inne występują rzadziej :
Zobowiązanie z czynności jednostronnej, Np. przyrzeczenie publiczne , Np. Zaginął pies, uczciwemu znalazcy dam nagrodę!!! Bezpodstawne wzbogacenie - ktoś przelał nam na konto pieniądze, bo pomylił się w numerze i można się o upomnieć zwrot.
Orzeczenie sądu Np. wywłaszczenie Wykonanie zobowiązania art. 354 zobowiązanie trzeba wykonać zgodnie z umową, zasadą życia społecznego i ustalonym zwyczajem.
Dłużnik ma świadczyć ze starannością należytą - jest to staranność ogólnie wymagana w stosunkach danego rodzaju, chyba, że z umowy wynika inaczej. Jakość przedmiotu świadczenia :
Świadczenie rzeczy oznaczonej, co do gatunku - Np. 10 ton węgla, 1 tona ziemniaków, 2 tony piasku . Jakość ma być średnia , chyba, że strony ustalą bardziej szczegółowo. Zasada nominalizmu - trzeba świadczyć tyle, ile wynika ze zobowiązania. Wartość pieniądza ulega zmianie w czasie (najczęściej jest mniejsza na skutek inflacji). Jeśli dojdzie do istotnej zmiany po powstaniu zobowiązania jest furtka dla strony zobowiązanej. Można się umówić, albo zwrócić do sądu o waloryzację świadczenia. Sąd może zmienić wysokość i sposób świadczenia zobowiązania. Jeżeli nastąpiła nadzwyczajna zmiana stosunków - świadczenie groziłoby stratą, albo szkoda dla jednej ze stron, sąd może zmienić wysokość świadczenia, albo sposób wykonania Rebus sikstansibus , (jeśli warunki się nie zmieniły). Jeśli warunki się zmieniły można wnieść o rozwiązanie umowy, żeby jej nie świadczyć.
Oprócz kwoty głównej są również odsetki strony mogą się umówić, ale istnieje też przepis prawa (art. 481 KC). Odsetki zawsze należą się za opóźnienie, wierzyciel nie musi żądać odsetek. Wysokość odsetek :
Można się umówić, ale nie można przekroczyć odsetek maksymalnych (obecnie jest to 20% ) Odsetki ustawowe - ustala je rada ministrów rozporządzeniem (obecnie wynoszą 13% ) Problem waluty - nie ma zastrzeżenia, że świadczenia muszą być spełnione w danej walucie. Umowa przesądza o tym, jaka to ma być waluta. Jeśli nie ma innego zastrzeżenia, dłużnik może świadczyć odpowiednik w walucie polskiej, istnieją reguły NBP dotyczące kursu.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)