Prawo cywilne, umowy - wykład IV

Nasza ocena:

3
Pobrań: 175
Wyświetleń: 1470
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo cywilne, umowy - wykład IV - strona 1

Fragment notatki:

in. zagadnienia takie jak: wykonywanie umów, terminy wykonania umowy, sposób wykonywania umowy, odstępstwa od zasady pacta sunt servanda, ingerencja sądu w treść umowy, waloryzacja umowna, odsetki a umowa.

WYKONYWANIE UMÓW
Art. 354. § 1. Dłużnik powinien wykonać zobowiązanie zgodnie z jego treścią i w sposób odpowiadający jego celowi społeczno-gospodarczemu oraz zasadom współżycia społecznego, a jeżeli istnieją w tym zakresie ustalone zwyczaje - także w sposób odpowiadający tym zwyczajom.
Miejsce wykonywania umowy jest to, które jest wskazane w treści umowy, a jeżeli nie jest określone, to może wynikać z właściwości zobowiązania np.: remont łazienki. Jeżeli nie wynika z właściwości, to ma zastosowanie Art. 454. § 1. Jeżeli miejsce spełnienia świadczenia nie jest oznaczone ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione w miejscu, gdzie w chwili powstania zobowiązania dłużnik miał zamieszkanie lub siedzibę. - Zasada długu odbiorczego Jednakże świadczenie pieniężne powinno być spełnione w miejscu zamieszkania lub w siedzibie wierzyciela w chwili spełnienia świadczenia; - Zasada długu oddawczego (pieniądze trzeba doręczyć wierzycielowi)
§ 2. Jeżeli zobowiązanie ma związek z przedsiębiorstwem dłużnika lub wierzyciela, o miejscu spełnienia świadczenia rozstrzyga siedziba przedsiębiorstwa.
Terminy wykonania umowy
W pierwszej kolejności decyduje termin określony przez strony w umowie, jeśli nie jest określony, to bierzemy pod uwagę termin wynikający z właściwości zobowiązania, Art. 455. Jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania. Umowa pożyczki - art.723 - jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, to dłużnik jest zobowiązany zwrócić w ciągu 6 tygodni od zgłoszenia wypowiedzenia. Jest to stan wymagalności, gdy nadszedł termin spełnienia świadczenia. Termin spełnienia świadczenia może być zastrzeżony na korzyść dłużnika lub wierzyciela.
Na korzyść dłużnika - dłużnik musi spełnić świadczenie w określonym terminie, ale może wcześniej
Na korzyść wierzyciela - dłużnik musi spełnić świadczenie w określonym terminie, ale od zgody wierzyciela zależy, czy może spełnić je wcześniej (np.: przy spłacie kredytów bankowych). Art. 457. Termin spełnienia świadczenia oznaczony przez czynność prawną poczytuje się w razie wątpliwości za zastrzeżony na korzyść dłużnika.
Ochrona wierzyciela wymaga, aby przyspieszyć termin wymagalności, gdy dłużnik staje się nie wypłacalny lub, gdy w skutek okoliczności, które go obciążają zabezpieczenie wierzytelności ulega znacznemu zmniejszeniu - wierzyciel może żądać spełnienia świadczenia bez względu na zastrzeżony termin - art.458.
Sposób wykonywania umowy
Zasada PACTA SUNT SERVANDA - umowy są obowiązujące
( W Kodeksie Napoleona - umowa tworzy prawo stron, które ją zawarły). Decydujące znaczenie ma treść umowy. Zobowiązanie powinno być wykonane w sposób prawidłowy. Dłużnik wykonujący umowę jest obowiązany do zachowania należytej staranności, a jeśli jest profesjonalistą to tę należytą staranność określa się przy uwzględnieniu tego faktu.- art.351 k.c. ( jak powinien postępować rzetelny dłużnik).


(…)

… interesy obu stron przez pryzmat zasad współżycia społecznego. Jeśli dojdzie do rozwiązania umowy, sąd orzeka o rozliczeniach między stronami. Niezależnie od podstawy zmiany umowy ustawodawca przewidział możliwość modyfikacji umowy np.: umowa o dzieło - możliwość ustalenia wynagrodzenia ryczałtowego art. 632 §2, art.907 §2. Zmiany wysokości świadczenia pieniężnego (pieniężnego sądowa waloryzacja) art.358…
… zostanie ustalona według innego niż pieniądz miernika wartości np.: od kursu waluty- klauzula walutowa, od ceny jakiegoś dobra - klauzula rzeczowa.
Odsetki a umowa
Odsetki stanowią wynagrodzenie za korzystanie z cudzego kapitału. Odsetki mobilizują dłużnika do terminowego spełnienia świadczenia - funkcja represyjna (odsetki ustawowe 12,25%). Odsetki pełnią funkcję waloryzacyjną. Obowiązek zapłaty odsetek…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz