Zobowiązania i świadczenia

Nasza ocena:

5
Pobrań: 49
Wyświetleń: 861
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zobowiązania i świadczenia - strona 1 Zobowiązania i świadczenia - strona 2

Fragment notatki:


Zobowiązanie jest to rodzaj stosunku cywilno-prawnego o bardzo szczególnych cechach wskazanych w normach prawnych. Zobowiązanie polega na tym, że wierzyciel może żądać o dłużnika świadczenia a dłużnik powinien to świadczenie spełnić.
Uprawnienie wierzyciela to wierzytelność, obowiązek dłużnika to dług, przedmiotem zobowiązania jest świadczenie. Świadczenie może polegać na działaniu bądź zaniechaniu. Sama wierzytelność jest prawem podmiotowym i najczęściej ma charakter majątkowy. Jeżeli podmiot został zindywidualizowany a świadczenie jest należne i od samego początku dostatecznie określane to wierzytelność jest roszczeniem. Dług jest to zespół obowiązków, które powinien spełnić dłużnik, aby zaspokoić wierzyciela. Dłużnik powinien wykonać zobowiązania zgodne z treścią i sposób, który odpowiada długowi społeczno gospodarczemu zobowiązania, zasadom współżycia społecznego, oraz zwyczajom. Taki sam sposób wierzyciel powinien współdziałać przy wykonaniu zobowiązania. Dłużnik ponosi odpowiedzialność osobistą i majątkową za swój dług. Odpowiada on całym swoim majątkiem, który ma w chwili prowadzenia przeciw niemu egzekucji.
Powstanie zobowiązań
Na skutek ziszczenia się zdarzeń prawnych
W przypadku dokonania czynności prawnych (dwustronnej umowa i jednostronnej)
Zobowiązanie może powstać na mocy wydanego aktu administracyjnego
Na podstawie konstytutywnego orzeczenia sądu
Z innych zdarzeń np. czyny niedozwolone bądź bezpodstawne wzbogacenie
Świadczenia jest to zachowanie się dłużnika zgodnie z treścią zobowiązania czyniące zadość interesom wierzyciela.
Świadczenie nie może istnieć bez określenia tego co jest jego treścią czyli jak dłużnik ma się zachować.
Świadczenie musi być możliwe do spełnienia. Bowiem umowa o świadczenie niemożliwe jest nieważna.
Rodzaje świadczeń:
Świadczenie przemienne- jeżeli dłużnik jest zobowiązany w ten sposób, że wykonanie zobowiązania może nastąpić przez spełnienie 1 ze świadczeń, to wybór świadczenia należy do dłużnika. Wybór świadczenia dokonywany jest przez złożenie oświadczenia drugiej strony.
Upoważnienie przemienne (bardzo rzadko) polega na tym, że mamy 1 świadczenie, które ma być spełnione z zastrzeżeniem, że człowiek może spełnić inne
Wielość świadczeń
Świadczenia uboczne wspomagają wykonanie świadczenia głównego, odsetki
Świadczenia jednorazowe np. zapłata ceny, wykonanie umowy o dzieło
Świadczenia okresowe- dotyczą czynności pojawiających się cyklicznie tj. świadczenie rentowe i wynikające z płacenia czynszu, charakteryzują się tym, że im dłużej trwa stosunek zobowiązujący, tym więcej świadczeń powinien otrzymać wierzyciel.

(…)

… lub decyzji innego właściwego organu. Jeżeli strony w umowie nie określiły wysokości odsetek to należą się odsetki ustawowe (13%)
Maksymalna wysokość odsetek, które wynikają z czynności prawnej, nie może w skali roku przekraczać 4 krotności wysokości stopy kredytu lombardowego NBP (5,5%)
Zasada anatocyzmu- Jest to zakaz pobierania odsetek od zaległych odsetek.
Art. 482 KC od zaległych odsetek można żądać…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz