Znaki i sygnały wysyłane przez nasze ciało

Nasza ocena:

3
Pobrań: 217
Wyświetleń: 1491
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Znaki i sygnały wysyłane przez nasze ciało - strona 1

Fragment notatki:

Temat referatu to: jakie znaki i sygnały wysyłane przez nasze ciało mogą być odczytane przez innych ludzi? Dokument ma 19 stron i porusza zagadnienia takie jak: komunikowanie się, Albert Mahrabian, komunikacja niewerbalnej, ironia, sarkazm, mimika twarzy, kinezjetyka. Notatka zawiera taże informacje dotyczące zagadnień takich jak: proksemika, prajęzyk, oczy, kontakt wzrokowy, C.C. Jung, zbliżenie, gesty, język dłoni i rąk, gesty wokół twarzy, stany emocjonalne a gesty, nastawienie pozytywne, nastawienie negatywne, atrybut otwartej dłoni, tiki i nawyki, kłamstwo, Alfred J. Bierach.

TEMAT: Jakie znaki i sygnały wysyłane przez nasze ciało mogą być odczytane przez innych ludzi.
Komunikowanie się jest to porozumiewanie się międzyludzkie. Komunikacja jest procesem złożonym - przekazywaniem wiadomości pomiędzy ludźmi i wśród ludzi - za pośrednictwem symboli, którymi są słowa, sygnały pozawerbalne (np. wyraz twarzy, pozawerbalne dźwięki mowy, ruchy ciała, gesty). Wiadomość przekazywana przez nadawcę podlega zakodowaniu, a z kolei kanałem (wzrok, słuch, węch) dociera do odbiorcy, który je przyjmuje i odkodowuje. Potrzeba komunikacji jest ogólnoludzka. Bardzo wiele ludzkich potrzeb jest zaspokojonych dzięki temu procesowi. Komunikacja jest istotnym czynnikiem międzyludzkich relacji.
Jak wynika z obliczeń niemieckiego naukowca, Alberta Mahrabiana, tylko 7% informacji czerpiemy z tonu głosu i aż 55% z języka ciała.
Na system komunikacji niewerbalnej składają się nie tylko nasze zachowania i gesty, ale także tony, półtony, postawy i nastroje. Na ich podstawie można odgadnąć prawdziwe intencje rozmówcy, a nawet przewidzieć, jak zachowa się ten ktoś za chwilę.
Nasze pragnienie, aby być zauważonymi lub zignorowanymi, komunikujemy innym nie tylko za pośrednictwem tego, co mówimy, ale także tego, jak to wypowiadamy - nie tylko językiem słów, lecz także bezgłośnym językiem ciała i naszego stylu ekspresji. Praktyka potwierdza, że nie można wysnuwać wniosków na podstawie pojedynczych gestów. Wymowa ich bowiem może być fałszywa. Dopiero zespół gestów i zachowań umożliwia poznanie tego, co się kryje za wypowiadanymi słowami. - 2 -
Przyjęcie założenia, że język słów jest jedynym środkiem porozumiewania się, byłoby jednak poważnym błędem. Wyraz twarzy, ruchy ciała, gesty oraz charakterystyczne cechy głosu (takie, jak zawieszenia go) - wszystko to są potężne środki komunikowania się.
Komunikacja, w sensie przekazywania informacji, jest pojęciem o bardzo szerokim zastosowaniu. Jeśli mówimy o ludziach, wówczas kanałem komunikacyjnym mogą być słowa lub język symboli, zwany inaczej językiem kodu. Komunikacja niewerbalna służy zazwyczaj do uzupełniania mowy, do wspomożenia lub wzmocnienia przekazywanej wiadomości.
Schyłek XX wieku przyniósł znaczny postęp w dziedzinie badań nad komunikacją niewerbalną. Przyczyniły się do tego między innymi: rozwój techniki rejestracji magnetofonowej, magnetowidowej, elektromiografia czy też urządzenia, którymi można dokładnie rejestrować ruch każdej części ciała oraz przy współpracy technik komputerowych wykreślać płynność tego ruchu.

(…)

… tego jest tak zwany murzyński chód, dość typowy dla młodych czarnych mężczyzn, zwłaszcza w dzielnicach tworzących getto murzyńskie. Chód ten jest niedbałym i rytmicznym przechadzaniem się. Jedna ręka, z dłonią lekko stuloną, kołysze się wzdłuż boku, podczas gdy druga albo zwisa miękko, albo też palce jej wsunięte są do kieszeni. Głowa bywa lekko podniesiona i przechylona na bok. Do tego oryginalnego wzorca…
… w kieszeniach spodni - to postawa nieprzenikniona. Człowiek ten nie chce zdradzić swojej reakcji. Cechuje go skrywanie własnych odczuć i zamierzeń.
Zaciśnięta pięść, schowana za plecami i podtrzymywana w nadgarstku drugą dłonią - oznacza, że rozmowa może mieć ostry lub nieprzyjemny przebieg i stanowi odniesienie do ukrytej broni, gotowej uderzyć znienacka.
Ręce splecione na piersi - sugerują frustrację…
… się znajduje lub znużenie czyjąś długotrwałą przemową. - 8 -
Pocieranie lub dotykanie koniuszka nosa - oznacza stan zamyślenia lub próbę szukania wyjścia z trudnej sytuacji
Ręce w kieszeniach, a kciuki na zewnątrz - są wyrazem siły psychicznej i dużej pewności siebie. Osoba tak trzymająca ręce jest gotowa przyjąć wyzwanie i zbytnio nie obawia się niemiłych dla niej niespodzianek.
Dłonie wsunięte do tylnych kieszeni - taka postawa ujawnia, że osoba ta posiada duże ambicje zawodowe lub dotyczące danej sprawy, ukrywa to jednak, ma wrodzoną nieśmiałość lub brak siły przebicia.
Trzymanie rąk w kieszeniach z przodu - stanowi próbę podkreślenia swojej doniosłej roli w jakiejś sprawie. W rozmowie z tą osobą musimy pamiętać o takcie i dyplomacji, gdyż łatwo ją urazić.
„Gdy oczy mówią jedno, a usta drugie, wówczas…
… doświadczony człowiek polega na mowie oczu” - Ralph Waldo Emerson
Chociaż istnieje wiele różnych kanałów komunikacji, służących do wyrażania myśli i uczuć (werbalny, wokalny, mimiczny, ruchowy), to jednak zakładamy zwykle, że wszystkie one wyrażają to samo. Jeśli ktoś mówi „Jestem szczęśliwy”, to oczekujemy, że powie to w sposób radosny, że będzie się przy tym uśmiechał, że jego ruchy będą żywe i swobodne…
… przed mrugnięciem.
W języku ciała, tak jak i w każdym innym, można próbować przekazywać nieprawdę. Ponieważ mowa ciała jest nam dana niejako naturalnie, to wysyłane przez przeciętną osobę komunikaty niewerbalne, ukierunkowane na fałsz, można łatwo rozpoznać jako nieprawdę. Umiejętność synchronizacji komunikatów werbalnych, które nie zawsze są prawdziwe, z aktorską grą ciałem, w której przeciętny odbiorca…
… -
kąciki ust lekko w górę, sugerując uśmiech i życzliwość, gdy tym czasem nie ma żadnego ku temu powodu.
Bibliografia:
1. „Psychologia społeczna” - Philip G. Zimbardo, Floyd L. Ruch
Wydawnictwo naukowe PWN Warszawa 1996
2. „Mowa ciała” - Andy Collins Oficyna Wydawnicza Rytm Warszawa
3. Popularna Encyklopedia Powszechna
FOGRA

… w języku ciała. Na przykład mrużenie oczu może oznaczać podstępność, bojaźliwość, a nieraz po prostu krótkowzroczność. Oczy szeroko otwarte to przede wszystkim ufność połączona z naiwnością, np. u dzieci.
„Robi się oko” do kogoś, kto się podoba, podczas gdy przeciwnicy spotykają się „oko w oko”. Osobnicy, którym nie można ufać „nie - 5 -
patrzą ci prosto w oczy”, natomiast ludzie zakłopotani, nieśmiali…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz