Gest - opracowanie zagadnień

Nasza ocena:

5
Pobrań: 147
Wyświetleń: 1589
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Gest - opracowanie zagadnień  - strona 1 Gest - opracowanie zagadnień  - strona 2

Fragment notatki:


GEST 1. wyjaśnij pojęcie- gest 2. co oznacza gest Okay lub kciuk w górę i skąd się wywodzi 3. Scharakteryzuj „postawę zamkniętą” 4. scharakteryzuj mowę ciała wiążącą się z lękiem 5. scharakteryzuj mowę ciała wiążącą się z napięciem, niepewnością i poczuciem braku bezpieczeństwa 6. scharakteryzuj zachowania niewerbalne wiążące się z poczuciem pewności siebie i bezpieczeństwem 7. jakie gesty wykonujemy w sytuacjach stresowych 8. co robimy gdy kłamiemy 9 . dlaczego w sytuacjach stresowych pocieramy/ głaszczemy się po dłoniach? 10. dlaczego politycy stoją na mównicy, która zasłania ich od pasa w dół? Odpowiedzi GEST: 1. wyjaśnij pojęcie- gest - dowolny ruch wykonany przez kogoś świadomie lub nieświadomie, mający określone znaczenie 2. co oznacza Okay lub kciuk w górę i skąd się wywodzi gest polegający na pokazaniu podniesionego kciuka. Wywodzi się on ze starożytnego Rzymu, gdzie był używany w walkach gladiatorów jako osądzenie losu pokonanego wojownika. Obecnie oznacza tyle co wszystko w porządku (ang. OK). Kciuk podniesiony w górę może też być oznaką podziwu lub pochwały. W niektórych krajach azjatyckich znak okay jest uważanym za obraźliwy gest o znaczeniu podobnym, co palec środkowy.
Gest ten pojawia się również w portalu społecznościowym Facebook jako słynny przycisk Lubię to (po ang. Like). 3. co oznacza gest trzymania kciuków i skąd się wywodzi - jeden z niemających podstaw racjonalnych przesądów lub zwrot grzecznościowy wyrażający się słowami Trzymam kciuki!. Jako przesąd odwołuje się do sił, które najprawdopodobniej nie są w stanie zmienić wydarzeń. Deklarująca trzymanie kciuków osoba nie posiada wówczas innej możliwości wpłynięcia na rozwój przypadków poza wiarę w moc nadprzyrodzoną. Z kolei jako formułka grzecznościowa trzymanie kciuków występuje podczas komunikacji międzyludzkiej zamiast życzeń powodzenia[1], wyraża wówczas chęć utrzymania szczęścia dla innej osoby[2].
Przesąd trzymania kciuków wywodzi się ze starożytności. Dla wojownika kciuk był ważny, ponieważ bez niego nie był w stanie utrzymać broni. Trzymanie kciuków było więc gestem ochronnym. Zwyczaj upowszechnił się najpierw wśród Niemców[2]. 4. Scharakteryzuj „postawę zamkniętą” Postawa zamknięta powstaje wtedy, gdy tworzymy między sobą a rozmówca jakąś barierę. Jej elementem może być jakiś przedmiot. Ktoś może np. zasłaniać się, trzymaną przed sobą kartką papieru, książką, torebką czy nawet bukietem kwiatów. Jednak podstawowym sposobem tworzenia bariery (zamykania postawy ciała) jest założenie rąk i nóg.

(…)

…. Jednak podstawowym sposobem tworzenia bariery (zamykania postawy ciała) jest założenie rąk i nóg.
5. scharakteryzuj mowę ciała wiążącą się z lękiem
Częste mruganie powiekami
Zwilżanie warg (np. poprzez oblizywanie)
Wiercenie się na krześle
Drganie nóg
Zagryzanie palców
Zagryzanie warg
Zagryza końce włosów lub palce
Skubie dłonie
Ściskanie, wykręcanie dłoni
Chrząkanie, przeczyszczanie krtani
Załamania głosu
Ciężki…
…. głaskanie się po ramionach, zagryzanie palców, sprawdzanie czy naszyjnik jest na miejscu, itp.)
7. scharakteryzuj zachowania niewerbalne wiążące się z poczuciem pewności siebie i bezpieczeństwem
Otwarta postawa ciała
Dobry kontakt wzrokowy
Niewielkie napięcie mięśni,
Rozluźniona postawa ciała
Swobodne ramiona
Umiarkowane lub niskie natężenie ruchów
Mniejsza ilość gestykulacji
Rozpięcie marynarki…
…- Jeżeli do pełnego gestu skrzyżowanych ramion ktoś dodaje zaciśnięte pięści a mimika twarzy wskazuje na zaciśnięty uśmiech lub zaczerwienioną twarz, to taka osoba przejawia agresję i wrogość oraz postawę obronną. 3. Chwytanie dłońmi ramion-Jest to stanowczy chwyt, wzmacnia on pozycję skrzyżowanych rąk i unika odsłonięcia przedniej części tułowia. Gest ten stanowi formę obejmowania samego siebie w celu dodania…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz