Gestykulacja - pojęcie, znaczenie gestów

Nasza ocena:

3
Pobrań: 133
Wyświetleń: 2849
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Gestykulacja - pojęcie, znaczenie gestów  - strona 1 Gestykulacja - pojęcie, znaczenie gestów  - strona 2

Fragment notatki:


Wyjaśnij pojęcie gestykulacja Gestykulacja, ogół ruchów głównie rąk, a także głowy i pozostałych części ciała wspomagający mowę i ułatwiający komunikowanie się ludzi nie rozumiejących wzajemnie swoich języków Wymień i opisz gesty wyrażające fałsz. 1. Zakrywanie ust - podświadome powstrzymywanie wypowiadania fałszywych słów 2. Dotykanie nosa może zawierać: - kilka potarć nosa - szybkie jedno potarcie - ledwo zauważalne dotknięcie Gdy kłamiemy są wydzielane substancje chemiczne, powodujące podrażnienie tkanki wewnątrz nosa. Wzrasta ciśnienie krwi i nos chwilowo się zwiększa.  Zwiększone ciśnienie krwi powoduje, że nerwy w nosie zaczynają swędzieć, które trzeba zaspokoić szybkim przetarciem. 3. Pocieranie oka - unikanie patrzenia na osobę, która jest oszukiwana 4. Chwytanie się za ucho - ciągłe dotykanie ucha to kolejny gest zdradzający kłamcę może też świadczyć o tym,że ktoś usłyszał już wystarczająco dużo lub,
że chce coś powiedzieć 5. Drapanie się po szyi - palcem wskazującym, pod małżowiną uszną (średnio 5 razy) - gest pokazujący wątpliwość i niepewność - używany gdy ktoś myśli, że nie zgadza się z tym co usłyszał 6. Poprawianie kołnierza Desmond Morris wykazał, że kłamstwo często powoduje swędzenie
w delikatnych tkankach szyi 7. Palce w ustach   - podświadoma chęć powrotu do dzieciństwa, poczucia bezpieczeństwa - gest ten pojawia się w sytuacji stresowej 3 Wymień gesty dłoni służące do wydawania rozkazów i opisz jak mogą być one odebrane. 1. dłonie zwrócone WNĘTRZEM DO GÓRY (oznaka spokoju)
2. dłonie zwrócone WNĘTRZEM DO DOŁU( władza)
3. dłonie z WYCIĄGNIĘTYM PALCEM WSKAZUJĄCYM( "Zrób to, bo jak nie...")
4 Podaj jakie gesty wykonujemy podczas sytuacji stresowych. Krzyżowanie rąk na piersi -Jest to wyraz postawy negatywnej lub obronnej, osoba taka czuje się niepewnie i niezbyt bezpiecznie lub nie zgadza się z tym co mówi rozmówca. Im wyżej trzyma ręce tym gorszy humor rozmówcy. Wzmocniony gest skrzyżowanych ramion - Jeżeli do pełnego gestu skrzyżowanych ramion ktoś dodaje zaciśnięte pięści a mimika twarzy wskazuje na zaciśnięty uśmiech lub zaczerwienioną twarz, to taka osoba przejawia agresję i wrogość oraz postawę obronną. Chwytanie dłońmi ramion -Jest to stanowczy chwyt, wzmacnia on pozycję skrzyżowanych rąk i unika odsłonięcia przedniej części tułowia. Gest ten stanowi formę obejmowania samego siebie w celu dodania sobie otuchy.

(…)

… poziomo na ciele i chwyceniu lub dotknięciu drugiej. Tworzy to barierę. Gest ten oznacza, że ktoś czuje się obco lub ma mało wiary w siebie. Kobiety często wykonują ten gest w stresach sytuacyjnych. Ściskanie dłoni samemu sobie- Gest ten zwany jest również pozycją zepsutego rozporka, dodaje to mężczyźnie poczucie bezpieczeństwa, ponieważ chroni on w ten sposób genitalia i unika przykrych konsekwencji…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz