Zmydlanie estru - omówienie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 203
Wyświetleń: 1526
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zmydlanie estru - omówienie - strona 1 Zmydlanie estru - omówienie - strona 2 Zmydlanie estru - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Wyznaczanie stałej szybkości reakcji zmydlania octanu etylu metodą konduktometryczną
Wstęp
Hydroliza estrów jest reakcją katalizowaną kwasami lub zasadami. Reakcja katalizowana kwasami jest odwracalna, w obecności kwasów prowadzi się przecież syntezę estrów z kwasów i alkoholi. Zasady nie tylko katalizują hydrolizę, ale w ilościach stechiometrycznych są zużywane w reakcji (nieodwracalnej):
CH3COOC2H5 + KOH → CH3COOK + C2H5OH
W czasie reakcji nie zmienia się ilość jonów obecnych w roztworze. Jony OH- są zastępowane przez jony octanowe. Te dwa rodzaje jonów różnią się jednak w sposób zasadniczy ruchliwością. Jony OH- dzięki specjalnemu mechanizmowi przenoszenia ładunku w roztworach wodnych wykazują nadzwyczajnie wysoką ruchliwość. Zastąpienie ich jonami octanowymi spowoduje znaczne zmniejszenie przewodnictwa elektrycznego roztworu. Jest to podstawą metody wykorzystywanej w ćwiczeniu.
Reakcja hydrolizy estrów katalizowana zasadami jest reakcją drugiego rzędu i jej szybkość zależy zarówno od stężenia estru, jak i jonów OH-:
(1)
gdy cester = cOH-, to równanie można uprościć:
(2)
Po scałkowaniu:
(3)
gdzie co to stężenie początkowe, a c to stężenie po czasie t (równe dla OH- i estru)
Równanie to można przekształcić do równania linii prostej:
(4)
w którym zmienną zależną jest a zmienną niezależną czas t.
O przewodnictwie elektrycznym roztworu decyduje obecność jonów. Na początku reakcji w mieszaninie będą tylko jony OH- i K+ w stężeniu równym początkowemu stężeniu co. Przewodnictwo właściwe  na początku reakcji oznaczmy A. Będzie ono równe:
(5)
gdzie dla uproszczenia zostało założone, że dla danego stężenia przewodnictwo równoważnikowe jest równe przewodnictwu granicznemu  .
Po czasie t w mieszaninie reakcyjnej część jonów OH- zastąpiona zostanie przez jony octanowe (oznaczane skrótowo Ac-). Przewodnictwo właściwe roztworu oznaczmy B i będzie ono równe:
(6)
Po zakończeniu reakcji w roztworze pozostaną tylko jony K+ i AcO- w stężeniu co. Przewodnictwo właściwe oznaczmy C i będzie ono równe:
(7)
Różnice przewodnictw właściwych są proporcjonalne do stężeń:
(8)
oraz
(9)
Z równań tych można wyliczyć stężenia c oraz co i wstawić do równania linii prostej z początku tego wstępu. Po niewielkim przekształceniu otrzymujemy:
(10)
Jeżeli spełnione są wszystkie założenia (reakcja jest drugiego rzędu, stężenia początkowe estru i zasady są sobie), to wówczas wykres zależności od czasu

(…)

… będzie wykonywała pomiary dla reakcji w dwóch różnych temperaturach wpisanych do poniższej tabelki przez prowadzącego ćwiczenia na początku semestru. Zespoły o numerze nieparzystym wykonują ćwiczenie dla pierwszej temperatury, zaś zespoły o numerze parzystym dla temperatury drugiej. Nastawiamy termostat na zadaną temperaturę z tabelki. Wstawiamy do termostatu dwie wąskie zlewki o pojemności 100 cm3 osadzone…
… klawisza >Enter
Zgodnie z komunikatem wlewamy do zlewki 50 cm3 roztworu KCl i naciskamy klawisz >Enter
Po zmierzeniu temperatury roztworu KCl wprowadzamy tę wielkość do komputera
Zgodnie z komunikatem przepłukujemy sondę wodą destylowaną, otrząsamy elektrody z nadmiaru wody i wkładamy do termostatowanego roztworu KOH (z lewej strony), odczekujemy około 1 minuty na ogrzanie się elektrod (można nimi delikatnie mieszać roztwór) i naciskamy klawisz >Enter
Po pojawieniu się odnośnego komunikatu do zlewki z roztworem KOH wlewamy energicznie, termostatowany roztwór estru (ze zlewki z prawej strony); pomagamy sobie mieszając roztwór sondą z elektrodami; naciskamy klawisz >Enter, by rozpocząć zbieranie danych
Uwaga:
Czynność tę najlepiej rozdzielić na dwie lub trzy osoby. Jedna wlewa roztwór estru, druga…
… od innych) i przy pomocy metod statystycznych (regresji liniowej) wyliczamy wartość współczynników równania prostej. Równanie to dla reakcji drugiego rzędu odpowiada równaniu (11). Wobec tego współczynnik 0 jest równy , natomiast . Wykorzystując znaną już wartość wyliczamy wartość k2. Do interpretacji wyników możemy też wykorzystać wartości przewodnictw granicznych podane w literaturze (można skorzystać z tabelki…

Wyznaczanie stałej szybkości reakcji zmydlania octanu etylu metodą konduktometryczną
Wstęp
Hydroliza estrów jest reakcją katalizowaną kwasami lub zasadami. Reakcja katalizowana kwasami jest odwracalna, w obecności kwasów prowadzi się przecież syntezę estrów z kwasów i alkoholi. Zasady nie tylko katalizują hydrolizę, ale w ilościach stechiometrycznych są zużywane w reakcji (nieodwracalnej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz