Zmiany w bilansie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 2044
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zmiany w bilansie - strona 1

Fragment notatki:

Zagadnienia poruszane w notatce są następujące.Zmiany w bilansie wg znowelizowanej ustawy o rachunkowości. Ogólne zasady wyceny aktywów i pasywów. Wartości niematerialne i prawne., Środki pieniężne w kasie. Krótkoterminowe aktywa finansowe. Ewidencja materiałów. Pasywa. Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami. Zyski i straty nadzwyczajne. Kapitał własny,fundusze specjalne, rozliczenia międzyokresowe kosztów, zestawienie obrotów i sald, rachunek zysków i strat.

Zmiany w bilansie wg znowelizowanej ustawy o rachunkowości.
Rachunkowość jest szczególnym systemem informacyjno-kontrolnym o charakterze retro i prospektowym dostosowanym do celów szeroko pojętego zarządzania finansami podmiotów gospodarczych.
Aktem normalizującym rachunkowość jest ustawa o rachunkowości z dnia 01.01.1995.Która w 01.01.2001 została znowelizowana w celu dopasowania jej do międzynarodowych standardów rachunkowości. Zawiera ona między innymi następujące zmiany dotyczące:
OGÓLNE ZASADY WYCENY AKTYWÓW I PASYWÓW
Aktywa
środki trwałe
wartości niematerialne i prawne
środki pieniężne w kasie
krótko terminowe aktywa finansowe
ewidencja materiałów
długo terminowe aktywa finansowe
ewidencja towarów
Pasywa
rozrachunki z odbiorcami i dostawcami
zyski i straty nadzwyczajne
kapitał własny
fundusze specjalne
rozliczenie między okresowe kosztów
POZOSTAŁE ZMIANY
1. Bilans
2. Zestawienie obrotów i sald
Rachunek zysków i strat
Ogólne zasady wyceny aktywów i pasywów.
1.Aktywa i pasywa wycenia się nie rzadziej niż na dzień bilansowy w sposób następujący:
Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne - wg cen nabycia lub kosztów wytworzenia lub wartości przeszacowanej po aktualizacji wyceny środków trwałych pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe a także o odpisy umorzeniowe, a także o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.
Środki trwałe w budowie pozostających w bezpośrednim związku z ich nabyciem lub wytworzeniem, pomniejszonych o odpisy z tytułu utraty wartości.
Udziały innych w innych jednostkach oraz inne inwestycje do aktywów trwałych - wg ceny nabycia pomniejszonej o odpisy z tytuły trwałej utraty wartości lub wg wartości godziwej, wartości o cenie nabycia można przeszacować, bo wartości w cenie rynkowej a różnicę z przeszacowania rozliczyć zgodnie z art. 35 ustawa 4.
Udziały w jednostkach podporządkowanych wg zasad określonych w punkcie 3, tym że udziały zaliczone do udziałów trwałych mogą być wycenione metodą praw własności.
Inwestycje krótko terminowe wg ceny rynkowej albo ceny nabycia lub ceny wartości rynkowej.
Rzeczowe składniki aktywów obrotowych- wg cen nabycia lub kosztów wytwarzania nie wyższych od cen ich sprzedaży netto na dzień bilansowy.
Należności i udzielone pożyczki w kwocie wymaganej zapłaty z zachowaniem ostrożności.
Zobowiązania w kwocie wymaganej zapłaty zgodnie z uregulowaną umową następuje drogą wydania aktywów finansowych innych niż środki pieniężne lub wymiany na instrumenty finansowe - wg wartości godziwej.
Rezerwy - w uzasadnieniu wiarygodnie oszacowanej wartości .


(…)

… oraz kierunki wykorzystania. We wszystkich jednostkach zobowiązanych do aktualizacji wyceny środków trwałych wyodrębnia się kapitał z aktualizacji wyceny. FUNDUSZE SPECJALNE
Fundusze specjalne obejmują zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, oraz inne fundusze specjalne np.: fundusz załogi. Źródłem tworzenia Funduszu Świadczeń Socjalnych są odpisy w ciężar kosztów, zysk oraz dochody, zaświadczone finansowania…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz