To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Złącza na sworznie.
Mogą być użyte do łączenia elementów pomostu, wzmacniania stref podporowych belek itp. Osadza sie je na klej w przygotowanych uprzednio otworach [25], [31], [32], [113], [146], [163].
Tolerancje średnicy powinny zawierać się w granicach —()/+(), l. Wykonywane wstępnie otwory powinny mieć średnicę nie większą niż sworzeń.
Sworznie używane jako łączniki konstrukcji drewnianych (rys. 3.59) wykonuje się ze stali węglowej walcowanej (dawniej z twardego drewna). Są to pręty o przekroju kołowym i średnicy 12 4- 24 mm. Ich końce powinny być oszlifowane, aby nie kaleczyły drewna. Sworznie uwzględnia się w obliczeniach, pod warunkiem, że są osadzone w otworach o średnicy 0,9d.
Praca sworznia w złączach zależy zarówno od wielkości siły działającej, jak i od stosunku grubości łączonych elementów do średnicy sworznia. Przy małych obciążeniach wywołujących niewielkie wzajemne przesunięcie elementów złącza, sworznie pracują prawie wyłącznie na docisk do drewna łączonych elementów, a tylko w niewielkim stopniu na zginanie.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)