To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Połączenia desek na długości elementu
Technologia wytwarzania drewna klejonego umożliwia kształtowanie elementów konstrukcyjnych o dowolnej długości, w tym również o długości przekraczającej długość tarcicy. Jest to możliwe dzięki łączeniu na długości desek, przeznaczonych do klejenia.
Na rysunku 3.28 pokazano sposoby łączenia desek z elementów klejonych warstwowo na długości.
Złącza czołowe mogą być stosowane jedynie w elementach ściskanych oraz w strefie środkowej elementów zginanych klejonych warstwowo. Nośności tych złączy na rozciąganie i zginanie można nie uwzględniać [25], [110].
Złącza ukośne stosuje się przeważnie tylko w przypadku cienkich desek lub materiałów drewnopochodnych, ponieważ trudniej się je wykonuje niż złącza klinowe. Przy łączeniu ukośnym przycina się łączone elementy pod małym kątem i klei ze sobą. Nachylenie powierzchni klejonych nie powinno przekraczać 1/10.
„Płaski" kąt wykonania złącza ukośnego powoduje, że w spoinie klejowej powstają małe naprężenia normalne i ścinające. Obliczeniowo sprawdza się tylko złącze ukośne obciążone siłą rozciągającą F (patrz rys. 3.29).
Złącza klinowe stosuje sieje często w konstrukcjach drewnianych, obecnie prawie wyłącznie w przypadku stosowania drewna iglastego, drewna sklejanego krzyżowo i drewna klejonego warstwowo. Złącza klinowe można łatwiej wykonać za pomocą odpowiednich maszyn niż złącza ukośne. Wymagania dotyczące wymiarowania oraz profili złączy klinowych przedstawiono w rozdziale 8.6.14. Na rys. 3.30 pokazano przykłady złączy klinowych.
Na rys. 3.31 pokazano minimalne odległości mierzone w osiach między połączeniami klinowymi w sąsiednich warstwach desek (nie powinny być mniejsze niż 300 mm) i między połączeniami ukośnymi lub na styk czołowy (nie mniej niż 500 mm). Za optymalne dla konstrukcji mostowych uznaje się styki klinowe.
Oprócz styków doczołowych, ukośnych i klinowych można wykonywać połączenia grzebieniowe (rys. 3.28b) [3], [16]. Ten rodzaj jest najbardziej efektywny, lecz trudny do wykonania.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)