Połączenia klejone - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 1036
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Połączenia klejone - wykład - strona 1 Połączenia klejone - wykład - strona 2 Połączenia klejone - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Połączenia klejone
Połączenia wyłącznie klejone można stosować w obiektach mostowych mniej ob­ciążonych, przede wszystkim w mostach prowizorycznych, kładkach dla pieszych oraz znajdujących się w ciągu dróg lokalnych, gospodarczych czy leśnych. Nie na­leży ich stosować w mostach kolejowych.
Połączenia klejowe można stosować jako dodatkowe zabezpieczenie złącza, gdy głównym łącznikiem są gwoździe, śruby czy wkręty. Wtedy wytrzymałości po­łączenia klejowego nie wlicza się do wytrzymałości złącza. Wilgotność elementów drewnianych łączonych na klej nie powinna być większa niż 15%.
W elementach konstrukcji z drewna i materiałów drewnopochodnych wg PN-B--03150:2000 [209] mogą być stosowane następujące rodzaje złączy klejonych (patrz rozdział 3.7.6): czołowe (rys. 8.44a), ukośne (rys. 8.44b), nakładowe (rys. 8.44c) oraz klinowe (rys. 8.44d) [25]. Wymiary złączy klinowych podano w tablicy 8-24. Gru­bość spoiny klejowej nie powinna być mniejsza niż 0,1 mm.
Złącza czołowe mogą być stosowane jedynie w elementach ściskanych oraz w strefie środkowej elementów zginanych klejonych warstwowo. Nośności tych złą-:/y na rozciąganie i zginanie nie uwzględnia się.
W złączach nakładkowych wymiary nakładek wynikają z obliczeń, jednak ich długość nie powinna być mniejsza niż 10 grubości łączących elementów.
Nośność złączy klinowych wg PN-B-03150:2000 [209]. Naprężenia w elemen­tach litych w miejscach łączonych na złącza klinowe (rys. 8.44d) sprawdza się wg podanych wzorów.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz