To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Połączenia klejone
Połączenia wyłącznie klejone można stosować w obiektach mostowych mniej obciążonych, przede wszystkim w mostach prowizorycznych, kładkach dla pieszych oraz znajdujących się w ciągu dróg lokalnych, gospodarczych czy leśnych. Nie należy ich stosować w mostach kolejowych.
Połączenia klejowe można stosować jako dodatkowe zabezpieczenie złącza, gdy głównym łącznikiem są gwoździe, śruby czy wkręty. Wtedy wytrzymałości połączenia klejowego nie wlicza się do wytrzymałości złącza. Wilgotność elementów drewnianych łączonych na klej nie powinna być większa niż 15%.
W elementach konstrukcji z drewna i materiałów drewnopochodnych wg PN-B--03150:2000 [209] mogą być stosowane następujące rodzaje złączy klejonych (patrz rozdział 3.7.6): czołowe (rys. 8.44a), ukośne (rys. 8.44b), nakładowe (rys. 8.44c) oraz klinowe (rys. 8.44d) [25]. Wymiary złączy klinowych podano w tablicy 8-24. Grubość spoiny klejowej nie powinna być mniejsza niż 0,1 mm.
Złącza czołowe mogą być stosowane jedynie w elementach ściskanych oraz w strefie środkowej elementów zginanych klejonych warstwowo. Nośności tych złą-:/y na rozciąganie i zginanie nie uwzględnia się.
W złączach nakładkowych wymiary nakładek wynikają z obliczeń, jednak ich długość nie powinna być mniejsza niż 10 grubości łączących elementów.
Nośność złączy klinowych wg PN-B-03150:2000 [209]. Naprężenia w elementach litych w miejscach łączonych na złącza klinowe (rys. 8.44d) sprawdza się wg podanych wzorów.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)