To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Złącza na gwoździe.
Ze względu na swe zalety gwoździe (rys. 3.46a oraz rys. 3.48) są od dawna stosowane jako łączniki do drewna. Dzięki niewielkim średnicom nie osłabiają łączonych elementów. W mniejszym też stopniu, w porównaniu z innymi łącznikami, przyczyniają się do wystąpienia pęknięć elementów drewnianych. Dzisiaj są z powodzeniem stosowane również w połączeniach elementów drewnianych z drewna klejonego np. [25], [31], [32], [115], [314].
Połączenia na gwoździe elementów nośnych stosuje się w mostach kratownicowych wykonywanych z desek, a także jako elementy sczepne przy łączeniu pokładów z desek w pomostach drewnianych oraz do przymocowywania elementów drugorzędnych.
Gwoździ nie należy stosować do połączeń elementów niezabezpieczonych dostatecznie przed dostępem wilgoci. Gwoździe powinny być wprowadzane pod prawidłowym kątem do włókien na taką głębokość, aby główka gwoździa pokrywała się z powierzchnią elementu drewnianego. Gwoździe pochyłe powinny być prowadzone tak jak na rys. 3.49.
Średnica wstępnie wywiercanych otworów nie powinna przekraczać 0,8 d, gdzie d jest średnicą gwoździa.
Średnicę gwoździ należy przyjmować równą 1/5 4- 1/10 grubości najcieńszego łączonego elementu. Długość gwoździ jednociętych powinna być taka, aby ostrze gwoździa wchodziło na głębokość nie mniejszą niż 12 średnic gwoździa, a ostrze gwoździa dwuciętego na głębokość nie mniejszą niż 8 średnic gwoździa (rys. 3.50 i 3.51).
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)