To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Połączenia elementów drewnianych
W robotach ciesielskich zachodzi potrzeba łączenia prostych elementów drewnianych w ustroje złożone, np. deskowania, rusztowania czy elementy konstrukcji więźby dachowej. Wyróżnia się trzy grupy złączy:
— łącznikowe,
— klejone,
— wrębowe.
Wszystkie połączenia powinny być tak wykonane, aby stykające się płaszczyzny łączonych elementów ściśle do siebie przylegały. W prze ciwnym razie pogarsza się sztywność i wytrzymałość połączenia.
Złącza łącznikowe można podzielić na:
— sworzniowe,
— wkładkowe,
— na skowy.
Gwoździe są najbardziej znanymi łącznika mi elementów drewnianych. Do łączenia ele mentów konstrukcyjnych najodpowiedniejsze są gwoździe okrągłe, gdyż dobrze przylegają i nie rozszczepiają drewna. Do elementów niekon strukcyjnych, np. deskowań, można stosowai gwoździe o przekroju kwadratowym. Wymiary gwoździ dobiera się w zależności od grubości łączonych elementów. I tak średnic; gwoździa powinna wynosić 1/11+1/6 grubość najcieńszego z łączonych elementów. Jeżeli średnica gwoździa nie przekracza 6 mm, to można wbijać go bezpośrednio w drewno. Je żeli średnica jest większa lub elementy są wy konane z drewna twardego, mokrego czy też" przemarzniętego, przed wbiciem gwoździa należy nawiercić otwór o średnicy równej 0,9i średnicy gwoździa.
Przy łączeniu elementów obowiązuje zasada, aby do elementów grubszych przybijać cieńsze (rys. 8.9). Należy też unikać zaginani; gwoździ. Złącza na gwoździe można podzielić na zwiększające długość i zwiększające przekrój. Długość gwoździ w takich połączeniach zależy od grubości zbijanych elementów i średnicy gwoź dzia. W konstrukcjach ciesielskich należy wbijać gwoździe z dwóch stron. W przypadku łączenia elementów drewnianych z elementami z blachy stalowej trzeba pamiętać
0 wcześniejszym wykonaniu otworów w blasze. Gwoździe wbija się, jak pokazano na rys. 8.10, 8.11 i 8.12.
Odstępy między szeregami i rzędami gwoździ określa się zgodnie ze wskazaniami tablicy 8.6. Zależą one od kąta zawartego między kierunkiem siły a kierunkiem przebiegu włókien drewna.
Potrzebną liczbę gwoździ do połączeń elementów konstrukcyjnych oblicza się wg normy. Minimalna liczba gwoździ w połączeniu to 4. Przy łączeniu innych elementów można zastosować 2 gwoździe.
W połączeniach elementów, w których działają duże siły, np. wykonywanych z bali lub krawę-dziaków, stosuje się sworznie stalowe ze stali węglowej walcowanej o przekroju okrągłym
1 średnicy 10-r24 mm. Sworznie umieszcza się podobnie jak gwoździe wg układu prostokątnego bądź przestawnego (rys. 8.13). Rozstaw sworzni przyjmuje się zgodnie z tablicą 8.7.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)