Połączenie na gwoździe typu drewno-drewno - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 1890
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Połączenie na gwoździe typu drewno-drewno - wykład - strona 1 Połączenie na gwoździe typu drewno-drewno - wykład - strona 2 Połączenie na gwoździe typu drewno-drewno - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Połączenie na gwoździe typu drewno drewno
W tego typu połączeniach stosuje się gwoździe żłobkowane i gładkie. W pierw­szym przypadku długość zagłębienia w elemencie musi wynosić co najmniej 6d, a w drugim co najmniej Sd.
Należy zawsze zakładać, że w połączeniach na gwoździe gładkie rząd gwoździ wbitych w ostatnie włókno nie będzie przenosił sił działających w kierunku po­przecznym. Nie oznacza, że nie należy ich tam stosować. Jednak wtedy należy prze­strzegać następujących zasad:
• gwoździe gładkie mogą być stosowane w elementach drugorzędnych. Warto­ści ich wytrzymałości obliczeniowej powinny być przyjmowane jako 1/3 warto­ści dla gwoździ zainstalowanych pod praw idłowym kątem do kierunku włókien;
• inne rodzaje gwoździ, zgodnie z definicją zawartą w EN 14592, mogą być zastosowane nie tylko w konstrukcjach drugorzędnych. Wtedy obliczeniowe wartości ich nośności powinny stanowić 1/3 wartości uwzględnianej dla gwoździ smukłych o ekwiwalentnej średnicy, zainstalowanych pod prawidłowym kątem do włókien, przy czym muszą być spełnione następujące warunki:
- gwoździe są obciążone tylko poprzecznie,
- w złączu znajdują się co najmniej 3 gwoździe,
- zagłębienie gwoździa wynosi co najmniej 1 OJ,
- połączenie nie jest stosowane w warunkach 3 klasy użytkowania,
- rozstaw gwoździ i odległości od krawędzi spełniają warunki opisane w ta­blicy 8-17, a oznaczenia na rys. 8.41.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz