Złącza na pierścienie zębate

Nasza ocena:

5
Pobrań: 70
Wyświetleń: 2352
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Złącza na pierścienie zębate - strona 1 Złącza na pierścienie zębate - strona 2

Fragment notatki:

Złącza na pierścienie zębate.
Pierścienie zębate (rys. 3,46e i rys. 3.57, rys. 3.58) [25], [31], [32] są łącznikami wykonanymi najczęściej z blachy stalowej, której kra­wędzie odpowiednio rozcięto, a następnie zagięto przemiennie (pierścienie dwu­stronne) lub jednostronnie (pierścienie jednostronne). Pierścienie jednostronne są używane, gdy w złączu występuje blacha stalowa (złącza stal-drewno), a pier­ścienie dwustronne są przeznaczone do wykonywania bezpośrednich połączeń ele­mentów drewnianych (złącza drewno-drewno).
Pierścienie zębate wykonuje się z blach stalowych o grubości od 0,9 do 1,8 mm w postaci płytek lub pierścieni okrągłych, owalnych lub prostokątnych.
Pierścienie zębate wciska się w drewno bez uprzedniego wykonywania gniazd lub wcięć. Kolce, zęby i odgięcia, wciśnięte w drewno, mają dużą powierzchnię, co umożliwia przekazywanie odpowiednich obciążeń. Nośności pierścieni zębatych wzdłuż i poprzek włókien są zbliżone (różnice sięgają 10 4- 20%) i są w małym stopniu uzależnione od miejscowych wad drewna.
Przy wykonywaniu połączenia trzeba uważać, aby wkładki były jednakowo za­głębione w oba łączone elementy. Należy więc stosować drewno o możliwie jedna­kowej twardości i bez sęków w miejscach złącz. Zęby i odgięcia powinny być odpowiednio zaostrzone, tak aby nie zgniatały drewna, lecz je przecinały. Pierścienie i wkładki są stosowane wówczas, gdy połączenie ma przenosić siły ścinające występujące w jego płaszczyźnie. Łącznik jest umieszczony między łączo­nymi elementami, a zadaniem śruby jest dociśnięcie elementów (rys. 3.46e i 3.47d).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz