Szkieletowe konstrukcje nośne ścian szczytowych - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 273
Wyświetleń: 2639
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Szkieletowe konstrukcje nośne ścian szczytowych - wykład - strona 1 Szkieletowe konstrukcje nośne ścian szczytowych - wykład - strona 2 Szkieletowe konstrukcje nośne ścian szczytowych - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Szkieletowe konstrukcje nośne ścian szczytowych
Szkieletowe konstrukcje nośne ścian szczytowych (rys. 4.21) kształtuje się analogicznie jak konstrukcje ściany podłużnej. Rygle ścian szczytowych projek­tuje się jako jednoprzęsłowe belki oparte przegubowo na słupach. Słupy pośrednie ściany szczytowej są obustronnie połączone przegubowo: dołem z fundamentem, górą z konstrukcją dachową (złożoną z płatwi, rygli dachowych oraz poprzeczne­go stężenia połaciowego). Potrzebną sztywność podparcia słupów pośrednich 1 ściany szczytowej zapewnia poziome stężenie połaciowe poprzeczne 5 dachu hali. Słupy pośrednie ścian są prętami ściskanymi i zginanymi obciążeniami poziomy­mi, przekazywanymi przez rygle ścienne (rys. 4.21e).
W halach wysokich, ze względu na duże wysokości słupów pośrednich ściany szczytowej, zużywa się znaczne ilości stali na wykonanie ustroju nośnego. Wska­zane jest wówczas dać podporę pośrednią (rys. 4.22). W tym celu wewnąu-z hali konstruuje się poziomą kratownicę, tzw. wiatrownicę 4. Przejmuje ona obciążenie poziome od słupów pośrednich ściany szczytowej i przekazuje je na słupy skraj­nego układu poprzecznego. Kratownica przeciwwiatrowa (wiatrownica, stężenie wiatrowe), umieszczona przy ścianie szczytowej, opiera się na słupach głównych hali i jest połączona ze słupami pośrednimi ściany szczytowej /. Z powodu małej sztywności węzły jej pasa wewnętrznego podwiesza się do słupów pośrednich za pomocą wieszaków 7.
Zastosowanie wiatrownicy w ścianie szczytowej nie tylko zmniejsza wytęże­nie zginające słupów pośrednich (rys. 4.22d), ale również powoduje skrócenie długości wyboczeniowych tych prętów w płaszczyźnie działania wiatru.
Przykład rozwiązań konstrukcyjnych wiatrownicy ściany szczytowej w hali przemysłowej pokazano na rys. 4.23. Wiatrownica jest tu dodatkowo wykorzy­stana jako pomost roboczy.
Gdy połączenia elementów wypełniających z prętowym szkieletem nośnym ścian mają małą nośność, a także gdy ściany są w znacznym stopniu przeszklone lub mają duze otwory na bramy, jest konieczne stosowanie dodatkowych stężeń ścian (patrz wariant 2, pręty 4 na rys. 4.21). Stężenia ściany szczytowej są również konieczne, gdy ściana taka jest zaprojektowana jako układ poprzeczny w osi skrajnej obiektu (por. rys. 1.15). Wówczas musi ona przenosić obciążenia pionowe z dachu hali i obciążenia poziome od wiatru przekazywane na ściany szczytową, a także podłużną.
Stosowane przekroje poprzeczne słupów pośrednich hal pokazano na rys. 4.24. Są to przekroje dwuteowe z kształtowników walcowanych na gorąco (rys. 4.24a), spawane z blach (rys. 4.24b), a także z zestawionych ceowników giętych z cien­kich blach (rys. 4.24c). Prócz takich kształtowników o przekrojach bisymetrycz-nych stosuje się również słupy pośrednie o przekrojach poprzecznych ceowych, zetowych i sigma (rys. 4.24d-^g). Są to kształtowniki profilowane na zimno i mają stopki usztywnione przez odgięcie ich brzegów.

(…)

…). Są to kształtowniki profilowane na zimno i mają stopki usztywnione przez odgięcie ich brzegów.
W ogólnym przypadku wytężenia rygle ścienne są prętami zginanymi dwu­kierunkowo (od obciążenia wiatrem i ciężaru wypełnienia ściany) oraz ściskany­mi (gdy stanowią elementy współtworzące stężenia leżące w płaszczyźnie ścian). Na przekroje poprzeczne rygli ściennych przyjmuje się kształtowniki pokazane na rys. 4.25. Są to walcowane na gorąco dwuteowniki, ceowniki i przekroje skrzyn­kowe utworzone z ceowników, a przede wszystkim kształtowniki gięte z cien­kich blach (przekroje ceowe, zetowe, sigma). Rygle o przekrojach pokazanych na rys. 4.25h, i pełnią równocześnie funkcję płatwi okapowej.
Na rysunku 4.26 pokazano połączenia rygli ściennych ze słupami pośrednimi ścian wypełnionych cegłą lub bloczkami z betonu komórkowego. Do połączenia rygli ze słupami służą kątowniki nierównoramienne i śruby zgrubne. Podobnie kształtuje się złącza kształtowników przy zastosowaniu lekkiej obudowy przekro­ju (blach fałdowych, płyt warstwowych).
Połączenia dwuteowych słupów pośrednich ściany (szczytowej lub podłuż­nej) ze stopą fundamentową lub belką podwalinową pokazano na rys. 4.27. Sto­py słupów pośrednich hal lub ścienne rygle podwalinowe (np. z kątowników, ceowników) są połączone z zastosowaniem śrub kotwiących (tradycyjnych, roz­porowych lub wklejanych) w uprzednio przygotowanych gniazdach bądź wierco­nych otworach w fundamentach. Zaletą stosowania wierconych kotew jest mie dzy innymi możliwość „gubienia" podczas montażu odchyłek geometrycznych wykonania fundamentów. Zakotwienia słupów w fundamentach szerzej omówio­no w rozdziale 6. (p. 6.3).

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz