Śruby i ściągi śrubowe

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 1547
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Śruby i ściągi śrubowe - strona 1 Śruby i ściągi śrubowe - strona 2 Śruby i ściągi śrubowe - strona 3

Fragment notatki:

Śruby i ściągi śrubowe - są podstawowymi łącznikami stosowanymi do scalania elementów klejonych (rys. 3.46c, 3.47b, c, d, i 333) [25J, [31], [32],"[86], [112]. Za­leżnie od wielkości i rodzaju sił działających na połączenie, śruby mogą być wyko­rzystane jako łączniki podstawowe (np. przy mocowaniu słupków poręczy) albo jako elementy połączenia na pierścienie łub wkładki zębate (rys. 3.47c, d).
W konstrukcjach mostowych należy używać śrub i ściągów śrubowych o średni­cach większych niż 12 mm.
Mogą one być z łbem sześciokątnym lub kwadratowym (rys. 3.53). Pod łby śrub i pod nakrętki należy stosować podkładki stalowe,
W przypadku połączeń na śruby otwory' w elemencie drewnianym nie powinny być większe niż o 1 mm od średnicy śruby. Z kolei otwory w stalowych blachach węzłowych powinny mieć średnicę nie większą niż o 2 mm lub 0,1 d (większą z nich) od średnicy śruby.
Podkładki o długości boku lub średnicy co najmniej 3 d i grubości co najmniej 0,3 d powinny być stosowane zarówno pod łeb śruby jak i pod nakrętkę. Podkładki powinny całą swoją powierzchnią przenosić siły działające w złączu.
Śruby i wkręty do drewna powinny być tak naciągane, aby elementy konstrukcji w złączu dokładnie do siebie przylegały. Powinna także istnieć, jeśli zajdzie tego potrzeba, możliwość ich ponownego naciągnięcia, gdy drzewo osiągnie równowagę zawartości wilgoci, tak, aby utrzymać przewidzianą nośność i sztywność konstrukcji.
Wymagania odnośnie minimalnych średnic śrub stosowanych z łącznikami drew­nianymi podano w tablicy 3-18, gdzie: dc - średnica łącznika [mm], d - średnica śruby [mm],
~ średnica centralnego otworu łącznika [mm].
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz