Wytrzymałośc łączników gwintowych - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 1127
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wytrzymałośc łączników gwintowych - omówienie - strona 1 Wytrzymałośc łączników gwintowych - omówienie - strona 2 Wytrzymałośc łączników gwintowych - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Kierunek studiów:
Inżynieria Materiałowa
Laboratorium
Ćwiczenie 3
Rok akademicki:
II
Temat: Badanie wytrzymałości łączników gwintowych.
Data wykonania ćwiczenia:
09.01.2009r.
Piątek godz. 10.30-12.15
Marta Grzyb
Katarzyna Jasińska IMiC Katarzyna Kędzior
Data oddania:
16.01.2009r.
Cel wykonywanego ćwiczenia. Sprawdzenie wytrzymałości łączników gwintowych na przykładzie śruby M6 i M8
oraz jaką rolę odgrywa granica plastyczności w wykonywanym doświadczeniu.
Co to jest śruba? Śruba - jest jednym z elementów połączenia śrubowego. W budowie maszyn łączniki te znajdują różnego rodzaju zastosowanie i dlatego występują w wielu odmianach zawartych w normie PN-91/M-82055. Śruby różnią się między sobą wielkością, kształtem łba, trzbienia oraz zakończenia.
Śruba z nakrętką.
Przykład zastosowania śruby pasowanej.
Co to są połączenia gwintowe? Połączenie gwintowe - połączenie rozłączne spoczynkowe, w którym elementem łączącym są gwintowane łączniki: śruba z nakrętką lub wkręt. W skład połączenia gwintowego wchodzą także elementy pomocnicze, takie jak podkładki i zawleczki.
Podkładki mają za zadanie ochronę elementów złącza przed zadrapaniem w czasie dokręcania łącznika oraz niekiedy wraz z zawleczką zabezpieczania przed samoczynnym odkręcaniem się nakrętki.
Ze względu na rodzaj użytego łącznika połączenia gwintowe dzielą się na połączenia śrubowe i wkrętowe.
Połączenia śrubowe W tego rodzaju połączeniach śruba (1) i nakrętka (2), łączą dwa lub więcej elementów (3). Elementy te w miejscu łączenia są przewiercane, tak by otwór mieścił śrubę z pasowaniem luźnym. Śruba w takim połączeniu może przenosić tylko i wyłącznie obciążenia osiowe, np. jeżeli elementy połączenia są od siebie w sposób naturalny odciągane np. pokrywa kotła połączona z jego korpusem. Nakrętka w takim połączeniu dokręcana jest na tyle mocno by zapewnić integralność połączenia, gdy nie jest ono obciążone.
W przypadku gdy elementy łączone są obciążone siłami wzdłużnymi działającymi w osi prostopadłej do osi śruby, należy zapewnić połączenie cierne pomiędzy tymi elementami. Realizuje się to przez wstępne naprężenie śruby. Nie spełnienie warunku wstępnego naprężenia, doprowadza do przesunięcia się elementów względem siebie, które ostatecznie swymi krawędziami oprą się o śrubę powodując jej ścinanie, a w ekstremalnych sytuacjach zniszczenie.


(…)

…. rozmiar śruby wykonawcę klasę własności
2.) Dokonaliśmy pomiaru za pomocą suwmiarki elektronicznej następujących wartości:
wysokość i głębokość nakrętki
wysokość i szerokość łba śruby
długość śruby
średnica gwintu
3.) Wykonaliśmy pomiar siły zrywającej wzdłużnej i zbadaliśmy jego zgodność z podaną przez producenta granicą plastyczności, w tym celu:
Na Śrubę wkręciliśmy wcześniej dobraną nakrętkę.
Przedmiot badań umieściliśmy w dwóch osobnych formach (górnej na łeb śruby i dolnej na nakrętkę) w taki sposób aby mógł się poruszać luźno ale pozostając w formie.
Formę włożyliśmy do maszyny technologicznej w specjalne zaciski. Najpierw umieściliśmy dolną a następnie górna część. Maszyna dzięki przekładni pasowej może wygenerować siły przenoszące ciężar 10 ton i więcej.
Rozpoczęliśmy pomiar siły wzdłużnej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz