Zjawisko OM - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 567
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zjawisko OM - wykład - strona 1 Zjawisko OM - wykład - strona 2 Zjawisko OM - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Organizacje międzynarodowe wykład nr 1
12.10.2010 r.
Temat wykładu : Zakreślenie problematyki, mylące, gdyż będzie to próba umieszczenia zjawisko OM ogólnie w tym co dzieje się na świecie. Pytanie: Czy współcześnie OM odgrywają większą rolę niż kiedykolwiek?
Zjawiska, które mają wpływ na określenie roli OM w współczesnym świecie (nie ma mowy tutaj o aspektach pozytywnych i negatywnych):
globalne zagrożenia i szanse
zderzenie cywilizacji
wzrost znaczenia non state actors
GLOBALNE ZAGROŻENIA I SZANSE: Można powiedzieć, że OM nie ważne w jakim ujęciu powstają albo dlatego, że tylko wspólnie można (czyli na poziomie ponad krajowym) z pewnymi problemami sobie poradzić. A więc są to problemy, które w pojedynkę są nie do rozwiązania. I w 2 stronę są pewne możliwości, które pojawiają się czy przedstawiają się jako jakaś perspektywa wyłącznie w momencie gdy państwa albo inni aktorzy stosunków międzynarodowych będą w stanie porozumieć się do tego w jaki sposób działać.
Pytanie: Jakie państwo widzą globalne zagrożenia i szanse??
Pierwsze globalne zagrożenie jest bezpieczeństwo. Zagrożenia bezpieczeństwa są inne teraz niż były kilkanaście lat temu. To nie jest tylko zagrożenie dla samego istnienia państwa. Wbrew temu co sądzą niektórzy politycy naszym zagrożeniem nie są Niemcy i Rosja, czy dążenia terytorialne, ale są to zagrożenia inne rodzaju np. zagrożenia związane z bezpieczeństwem informatycznym, zagrożenia terrorystyczne, przestępczość ponadnarodowa → są to zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa, które wymagają na pewno porozumienia ponadnarodowego. Z terroryzmem w pojedynkę żadne państwo nie jest sobie w stanie poradzić, najlepszym przykładem są Stany Zjednoczone i jej porażka, gdyż przyjęła stanowisko w kontekście wojny w Iraku.
Drugie zagrożenie to zmiany w środowisku naturalnym. Mamy tu do czynienia z klasycznym problemem free ridera, czyli są to klasyczne zjawiska, z którymi można sobie radzić wyłącznie na poziomie ponadnarodowym. To znaczy jeżeli 1 z państw wyłamie się z wspólnego dążenia do osiągnięcia celu, czyli jeżeli 1 państwo wyłamie się to najczęściej ten cel nie będzie mógł być osiągnięty np. protokół z Kioto. Dr Jeżewski porozumienia dotyczące zwalczania globalnego ocieplenia określa jako pewien reżim międzynarodowy. Jest to grupa porozumień, organizacji w celu zwalczania globalnego ocieplenia i niechęć szczególnie Chin i USA, aby tą walkę podjąć powoduje, że wszelkie wysiłki w tym celu są mało skuteczne i mało znaczące. Istnieje także walka z globalnym ociepleniem na poziomie regionalnym np. UE. To nie jest tylko globalne ocieplenie, ale także inne zjawiska zagrażające środowisku naturalnemu. Dobrym przykładem jest kłusownictwem w przypadku wielorybów: 2 państwa, które są najbardziej zainteresowane kłusownictwem to Norwegia i Japonia nie chcą uczestniczyć w żadnym reżimie wielostronnym przez co ta walka jest dużo mniej skuteczna niż byłaby, gdyby te 2 kraje zdecydowały się przystąpić lub w jakiś inny sposób należeć do tego reżimu.


(…)

… akcentem była solidarność polityczna państw Europy zachodniej. Ta organizacja miała powołać ideę Winstona Churchilla, o utworzeniu Stanów Zjednoczonych Europy, czyli miała to być organizacja polityczna, która miała za zadanie zjednoczyć państwa Europy Zachodniej, ale stała się to przede wszystkim organizacja, która ma na celu ochronę praw człowieka poprzez mechanizm Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i możliwość zaskarżenia własnego państwa do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Nie ulega wątpliwości, że organizacja ta przyczyniła się do tego, że np. w niektórych państwach np. Turcji (przystąpiła do konwencji) poziom praw człowieka nie wątpliwie wzrósł, Polska ( długość postępowanie karnego ,które było na początku największym problemem członkostwa w radzie Europy, ale w tym aspekcie sporo…
…, Kuba, Wenezuela, Boliwia. Kuba, Wenezuela i Boliwia przyjęły własną drogę do socjalizmu, postanowiły stworzyć własną organizację, gdzie mogą się utwierdzać w swoje słuszności swoich wyborów to jest ALBA. Także Liga Państw Arabskich tworzy się wokół pewnych wartości (jedyna organizacja, która uznaje oficjalnie Palestynę jako państwo i w swoim statucie ma dążenie do powstania państwa Palestyńskiego…
…, że ta rola się zmienia, innego rodzaju zadania należy do Świętego Przymierza po Kongresie Wiedeńskim, które zmierzało wyłącznie do utrzymanie równowagi sił, czy nawet odpowiadający jej kształtem Rada Bezpieczeństwa ONZ (odpowiada wizji świętego przymierza, a więc organizacja poprzez wzajemne blokowanie podejmowania decyzji bądź wspólne działanie jest wstanie utrzymać równowagę sił). Rada Bezpieczeństwa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz