Zjawisko narkomanii stanowi narastający problem społeczny w Polsce. Zagrożenie to dotyczy wszystkich grup społecznych, bez względu na region, wiek, posiadane wykształcenie i status finansowy. Wzrasta liczba ofiar zdrowotnych i śmiertelnych narkomanii, a także powiększa się zagrożenie obywateli powodowane przestępczością kryminalną związaną z narkotykami. Nikt nie potrafi obliczyć ilu tak naprawdę jest w Polsce narkomanów. W przerażająco szybkim tempie rośnie liczba tych, którzy biorą okazjonalnie - na imprezach, w dyskotece albo przed stresującym dniem w szkole czy pracy. Z prowadzonych badań wynika, że do kontaktu z narkotykami przyznaje się, co dziesiąty nastolatek. Dzieci, które uzależniły się od narkotyków i alkoholu przed 18 rokiem życia, mają jedynie 50% szansy, aby dożyć 30 urodzin. Przyczyny sięgania po narkotyki to przede wszystkim zaspokojenie ciekawości, walka z nudą, chęć przynależności do jakiejś grupy, sprzeciwienie się dorosłym, chęć zwrócenia na siebie uwagi i odzyskania wiary we własne możliwości, ucieczka od stresów i niepowodzeń. Częstą przyczyną sięgania po narkotyki jest również nie umiejętność odmowy, mówienia : dziękuję, nie biorę. Badania przeprowadzone przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie wskazują, że około 23% uczniów szkół ponad podstawowych miało kontakt z amfetaminą, a ponad 8% z heroiną. Do tego dochodzi blisko 40% młodocianych mających za sobą doświadczenia z marihuaną.
Według danych MZiOS z 1996 roku, liczba uzależnionych wynosiła ok. 47 tys. osób i wykazuje stałą tendencję wzrostową (1995 r. - ok. 42 tys., tj. wzrost o 13%).
Chociaż większość podejmujących leczenie to osoby uzależnione od "polskiej heroiny", największą dynamikę wykazują przypadki związane z leczeniem nadużyć środków wziewnych oraz leków nasennych i uspokajających. Wyraźnie rośnie także liczba pacjentów uzależnionych od "brązowej heroiny", środków halucynogennych, kokainy i amfetaminy.
Niepełna liczba znanych przypadków zgonów związanych z nadużywaniem narkotyków, od kilku lat oscylująca wokół 160 przypadków rocznie, wynosiła w 1998 roku 179 (w 1997 r. -143, tj. wzrost o 25,2%). Osoby uzależnione stanowią około 30% liczby podejrzanych o przestępstwa narkotykowe. Narkotyki, jakie najczęściej zażywane były przez tych podejrzanych, to przetwory konopi (marihuana, haszysz), amfetamina i inne narkotyki syntetyczne. "Polska heroina" preferowana jest głównie przez osoby silnie uzależnione.
Według szacunkowych danych w 1998 roku odnotowano około 60 tys. osób zażywających narkotyki, w tym nałogowo - ok.18 tys. Największą grupę użytkowników środków odurzających stanowiły osoby w wieku 18- 20 lat: 9.055 (ok.15%) oraz od 21-24 roku życia: 7.778 (13%). Wskaźnik udziału nieletnich wynosił ok.11 % (6.403), co oznacza że stanowili oni trzecią co do wielkości grupę osób zażywających narkotyki.
(…)
… biorących
TAK
NIE
NIE WIEM
BRAK ODP.
27,9%
6,7%
63,5%
1,9%
57,8%
9,8%
30,7%
1,7%
W roku 1998 ujawniono w toku działań Policji praktycznie wszystkie główne rodzaje narkotyków. W Polsce pojawiły się ponadto spore ilości sterydów anabolicznych (527.590 tabletek), jakie przejęto przed ich wejściem na czarny rynek, a także „crack” (0,3 kg w Katowicach) i metadon (ok. 0,81 w Warszawie), pochodzące z przemytu…
… abstynenckim". Gdy zapytano uczniów szkół ponad podstawowych o to, czy chcieliby spróbować jakiegoś narkotyku, wśród uczniów klas pierwszych chęć spróbowania potwierdziło 26,7% badanych, w klasach trzecich - 35% badanych. Poniższa tabela przedstawia używanie poszczególnych substancji psychoaktywnych przez uczniów szkół ponad podstawowych chociaż raz w życiu (odsetki badanych):
Pierwsze klasy
Trzecie klasy…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)