Zjawiska elektryczne stwarzające zagrożenie pożarowe - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 1099
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zjawiska elektryczne stwarzające zagrożenie pożarowe - omówienie - strona 1 Zjawiska elektryczne stwarzające zagrożenie pożarowe - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Zjawiska elektryczne stwarzające zagrożenie pożarowe.
Energia elektryczna jest jedną z form szeroko pojętej energii. Wiadomym jest, że energię można przekształcić (zmieniać) w różne jej formy. Omawiając zjawiska elektryczne stwarzające zagrożenie pożarowe należy stwierdzić, że część energii elektrycznej przepływającej w obwodach i urządzeniach elektrycznych zamienia się w energię cieplną. Energia cieplna może także wydzielać się w elementach nie należących do obwodów. Zjawisko to zachodzi na skutek oddziaływania pola elektrycznego. Ponadto ciepło może powstawać w urządzeniach i materiałach nieprzeznaczonych do przepływu prądu na skutek przypadkowego przepływu prądu, jak również ciepło wydziela się w trakcie wyładowań elektrycznych w powietrzu. Tą energię cieplną można wykorzystać jako energię użyteczną , ale bywa tak, że energia ta powoduje zagrożenie pożarowe i wybuchowe. Zjawiska elektryczne stwarzające zagrożenia pożarowe to: - przepływ prądu przez rezystancję,
- prądy wirowe,
- prądy upływu,
- łuk elektryczny,
- prądy zwarcia,
- prądy przeciążeniowe,
- rezystancje zwiększone zestyków,
- wyładowania elektryczne w powietrzu.
Łuk elektryczny.
Łuk elektryczny jest to silnie zjonizowany (przewodzący) gaz, występujący pomiędzy dwoma elektrodami ( styki wyłącznika pod napięciem). Największe niebezpieczeństwo pożarowe stanowi łuk elektryczny, który może palić się przy zwarciach. Może być tak, że rezystancja łuku będzie stosunkowo duża i prąd zwarciowy będzie miał tak małą wartość, że nie zadziałają zabezpieczenia. Łuk może powstać także między przewodem jednej fazy a konstrukcją stalową słupa na którą ten przewód spadł, albo między konstrukcją a ziemią. Niebezpieczeństwo pożarowe wynika z dużej temperatury łuku.
Prądy przeciążeniowe.
Prądy przeciążeniowe są to takie prądy płynące przez urządzenia elektryczne, których wartość przekracza od kilku do kilkuset razy prąd znamionowy tego urządzenia. W związku z takim stanem temperatura urządzenia np. kabla przekracza dopuszczalną granicę. Przekroczenie temperatur granicznych wiąże się ze zmianą właściwości materiałów izolacyjnych. Szczególnie podatne na te zmiany są materiały pochodzenia organicznego takie jak PCV, polietylen, guma. Wysoka temperatura powoduje powstawanie zmian chemicznych (utlenianie się, zwęglanie się) i zmian w wytrzymałości mechanicznej. W sytuacjach ekstremalnych stany takie mogą doprowadzić do zapalenia się izolacji lub materiałów palnych znajdujących się bardzo blisko tej izolacji.
Rezystancje zwiększone zestyków. Wszystkie działające urządzenia elektryczne muszą być połączone ze źródłem energii elektrycznej, a czasami między sobą. Takie połączenia przewodzące prąd nazywamy zestykami, które dzielą się na rozłączne i nierozłączne. Zestyki charakteryzują się skończoną wartością rezystancji, która zależy od przewężenia przekroju i obecności warstw zewnętrznych (absorbcyjnej i nalotowej). Z wymienionych wyżej czynników rezystancji na jej wartość największy wpływ ma powstawanie warstwy nalotowej (korozja). Zwiększenie rezystancji zestyku powoduje wzrost temperatury zestyku, co dalej powoduje zwiększanie korozji. Aby zapobiec powstawaniu korozji stosuje się powlekanie łączonych końcówek srebrem, a niekiedy cyną lub niklem. Inny sposób to stosowanie takich konstrukcji zestyków rozłącznych, które powodują samoczynne oczyszczenie styków z warstwy korozyjnej. Rezystancja zestykowa zależy również od siły docisku zestyku. Najbardziej niebezpieczne pod względem niebezpieczeństwa pożarowego jest łączenie mechaniczne przewodów miedzianych z aluminiowymi. Wynika to ze specyficznych właściwości aluminium, którymi są: duża rozszerzalność cieplna, niewielka sprężystość oraz wytrzymałość na zerwanie, skłonność do stałych odkształceń, duża szybkość utleniania się i duża rezystywność tlenków oraz mała odporność na korozję.


(…)

… elektryczne może spowodować jego przebicie i utratę właściwości izolacyjnych. Przebicie takie następuje przy natężeniu pola elektrycznego o wartości ok. 30 kV/cm. Sytuacja taka może powstać w przypadku zbliżenia się dwóch przewodów linii napowietrznej będących pod napięciem lub jednego przewodu linii pod napięciem do ziemi. W obwodach elektrycznych najczęściej spotkać się można z wyładowaniem iskrowym…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz