To tylko jedna z 20 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Suplement do wykładu zginanie belek Suplement jest skierowany do studentów pragnących sprawdzić w praktyce swoją wiedzę z zakresu zginania belek prostych, statycznie wyznaczalnych, statycznie niewyznaczalnych które mogą mieć przekrój skokowo zmienny. Suplement jest instrukcją korzystania z programu „zginp.exe” zamieszczonego na niniejszej stronie internetowej. Program służy do określania wartości:
reakcji utwierdzenia belki
momentów bezwładności pola przekroju
sił wewnętrznych i momentu gnącego w przekroju belki
naprężeń wywołanych działaniem momentu gnącego
ugięcia i kąta ugięcia belki
Program rysuje wykresy wartości:
siły normalnej i tnącej
momentu gnącego
ugięcia
kąta ugięcia
Proponuje się następujący sposób pogłębiania praktycznej umiejętności rozwiązywania zadań poświęconych zginaniu belek prostych:
rozwiązać zadanie w oparciu o wiedzę zdobytą na wykładach i ćwiczeniach
za pomocą programu „ zginp.exe ” rozwiązać to samo zadanie
porównać otrzymane wyniki. Jeśli są różnice w wynikach oznacza to, że popełniliśmy błąd w trakcie rozwiązywania zadania.
Rozwiązywanie zadania za pomocą programu „zginp.exe” zademonstrowano na przykładzie
(zadanie 24, ćwiczenia wytrzymałość 6)
Zadani e 24 Wyznaczyć linię ugięcia pryzmatycznej dwupodporowej belki (rys.24), obciążonej siłą skupioną. Dane: P = 10 kN, a = 1.5 m, b = 1 m, E = 2·10 5 MPa, pole przekroju belki jest prostokątem o podstawie h = 12 cm i wysokości H = 10 cm , l = a +b. z z P A C B x H y a b Rys.24 h Rozwiązanie za pomocą programu Uruchamiamy program
uwagi ogólne:
napisy i opcje w kolorze zielonym (świecące) uaktywniają się po kliknięciu ich wskaźnikiem. Po uaktywnieniu opcji pojawia się następne okno z pytaniem na, które odpowiadamy uaktywniając następną opcje lub wpisując dane o które pyta program.
Na ekranie pojawia się rysunek 1, wybieramy opcję ponieważ belka jest o stałym przekroju
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)