Żebra usztywniające środnik - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 168
Wyświetleń: 3843
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Żebra usztywniające środnik - wykład - strona 1 Żebra usztywniające środnik - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Żebra usztywniające środnik
Żebra usztywniające środnik naroża są umieszczone na całej wysokości prze­kroju (rys. 7.lic) lub jako niedochodzące do pasa rozciąganego (rys. 7.lid, e, f). W celu uniknięcia koncentracji naprężeń spawalniczych żebra mogą być łączo­ne niewspółosiowo w stosunku do pasów (rys. 7.1 lc). Wskazane jest również przesunięcie usytuowania żeber w stosunku do miejsc gięcia pasów (rys. 7.111). Ze względu na łatwość i szybkość montażu naroża wykonuje się jako spawa­ne, a ich styki montażowe „wyprowadza" się poza węzeł, stosując połączenie śrubowe (rzadziej spawane).
W przypadku dużych sił poprzecznych występujących w obszarze naroży ram ich środniki są pogrubione w stosunku do tychże w ryglach (rys. 7.12), a ponadto są usztywnione żebrami i przeponami wzmacniającymi strefę ściskaną naroża.
W celu uniknięcia rozwarstwienia żeber w strefie rozciąganej pas rozciągany rygla należy wygiąć i spawać poza załamaniem w sposób pokazany na rys. 7.12b i c. Załamania pasów w narożach wyokrąglą się promieniem nie mniejszym niż dopuszczalny w użytej technologii gięcia i gatunku stali.
Przykłady naroży spawanych pokazane na rys. 7.12 dotyczą ram o śred­niej rozpiętości i lekko obciążonego dachu. Prętowe elementy ram mogą być wy­konywane jako blachownice lub dwuteowniki dużych wymiarów. W takich ustrojach naroża są kształtowane jako oddzielne części z grubszym średnikiem i łamanym pasem wewnętrznym (rys. 7.12a, b). Wyokrąglone pasy (rys. 7.12c) są obecnie rzadko stosowane w ramach o średnich rozpiętościacb. Środniki naro­ży, które mogą być grubsze o 25-^50% od środników słupów i rygli, są wycina­ne z jednego arkusza blachy (jak np. styki warsztatowe środników na rys. 7.12). Tak wydzielone elementy są użebrowane i spawane poza narożem do słupów i rygli. Żebra naroży ram, oprócz usztywnienia środnika (zabezpieczają go przed utratą stateczności lokalnej), stanowią podpory pasów zginanych siłami promieniowymi.
Na rysunku 7.13 pokazano przykłady naroży ram o dużej rozpiętości i du­żych siłach wewnętrznych w węźle. W takiej sytuacji projektowej należy stosować pas wewnętrzny wyokrąglony (rys. 7.13b) lub łamany co najmniej dwukrotnie (rys. 7.13a). W tych narożach środniki są zawsze pogrubione i mogą mieć wię­cej niż trzy żebra. Pasy zewnętrzne i środnik w pobliżu osi symetrii naroża są słabo wytężone, a ich istnienie wywiera raczej niekorzystny wpływ na rozkład naprężeń w węźle (rys. 7.13a). Stąd też jest pożądane ukształtowanie tego węzła w sposób pokazany na rys. 7.13b. W rozwiązaniu tym do oparcia płatwi okapowej zastosowano stolik ponad pasem zewnętrznym naroża.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz