To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Żebra usztywniające środnik
Żebra usztywniające środnik naroża są umieszczone na całej wysokości przekroju (rys. 7.lic) lub jako niedochodzące do pasa rozciąganego (rys. 7.lid, e, f). W celu uniknięcia koncentracji naprężeń spawalniczych żebra mogą być łączone niewspółosiowo w stosunku do pasów (rys. 7.1 lc). Wskazane jest również przesunięcie usytuowania żeber w stosunku do miejsc gięcia pasów (rys. 7.111). Ze względu na łatwość i szybkość montażu naroża wykonuje się jako spawane, a ich styki montażowe „wyprowadza" się poza węzeł, stosując połączenie śrubowe (rzadziej spawane).
W przypadku dużych sił poprzecznych występujących w obszarze naroży ram ich środniki są pogrubione w stosunku do tychże w ryglach (rys. 7.12), a ponadto są usztywnione żebrami i przeponami wzmacniającymi strefę ściskaną naroża.
W celu uniknięcia rozwarstwienia żeber w strefie rozciąganej pas rozciągany rygla należy wygiąć i spawać poza załamaniem w sposób pokazany na rys. 7.12b i c. Załamania pasów w narożach wyokrąglą się promieniem nie mniejszym niż dopuszczalny w użytej technologii gięcia i gatunku stali.
Przykłady naroży spawanych pokazane na rys. 7.12 dotyczą ram o średniej rozpiętości i lekko obciążonego dachu. Prętowe elementy ram mogą być wykonywane jako blachownice lub dwuteowniki dużych wymiarów. W takich ustrojach naroża są kształtowane jako oddzielne części z grubszym średnikiem i łamanym pasem wewnętrznym (rys. 7.12a, b). Wyokrąglone pasy (rys. 7.12c) są obecnie rzadko stosowane w ramach o średnich rozpiętościacb. Środniki naroży, które mogą być grubsze o 25-^50% od środników słupów i rygli, są wycinane z jednego arkusza blachy (jak np. styki warsztatowe środników na rys. 7.12). Tak wydzielone elementy są użebrowane i spawane poza narożem do słupów i rygli. Żebra naroży ram, oprócz usztywnienia środnika (zabezpieczają go przed utratą stateczności lokalnej), stanowią podpory pasów zginanych siłami promieniowymi.
Na rysunku 7.13 pokazano przykłady naroży ram o dużej rozpiętości i dużych siłach wewnętrznych w węźle. W takiej sytuacji projektowej należy stosować pas wewnętrzny wyokrąglony (rys. 7.13b) lub łamany co najmniej dwukrotnie (rys. 7.13a). W tych narożach środniki są zawsze pogrubione i mogą mieć więcej niż trzy żebra. Pasy zewnętrzne i środnik w pobliżu osi symetrii naroża są słabo wytężone, a ich istnienie wywiera raczej niekorzystny wpływ na rozkład naprężeń w węźle (rys. 7.13a). Stąd też jest pożądane ukształtowanie tego węzła w sposób pokazany na rys. 7.13b. W rozwiązaniu tym do oparcia płatwi okapowej zastosowano stolik ponad pasem zewnętrznym naroża.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)