To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zdolność prawna. Zdolność prawna - zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków prawnych. Zdolność prawna jest atrybutem następujących podmiotów prawa : osób fizycznych jednostek organizacyjnych, będących osobami prawnymi , w szczególności Skarbu Państwa jednostek organizacyjnych, niebędących osobami prawnymi, którym zdolność prawną nadają przepisy szczególne. Zdolność prawna jest na gruncie polskiego prawa niestopniowalna. Można ją mieć lub nie. Zakres, w jakim można z niej korzystać, definiuje osobny atrybut podmiotu prawa - zdolność do czynności prawnych . Zdolność do czynności prawnych. Zdolność do czynności prawnych, zdolność osoby do nabywania praw i zaciągania zobowiązań za pomocą czynności prawnych. Wg prawa polskiego pełną zdolność do czynności prawnych posiada pełnoletnia, nieubezwłasnowolniona osoba fizyczna , natomiast ograniczoną zdolność ma osoba małoletnia po ukończeniu 13 roku życia lub osoba częściowo ubezwłasnowolniona - osoby te, nie mogą bez zgody opiekuna prawnego, dokonywać samodzielnie czynności prawnych (rozporządzających i zobowiązujących), z wyjątkiem umów dotyczących drobnych spraw życia codziennego. Osoby całkowicie ubezwłasnowolnione i te, które nie ukończyły 13 lat pozbawione są zdolności do czynności prawnych. Osoby fizyczne. Jest to prawne określenie każdego człowieka, który występuje jako podmiot w stosunkach cywilnoprawnych. Początek i koniec osoby fizycznej wyznaczają fakty biologiczne - urodzenie się i śmierć. Każda żyjąca osoba fizyczna posiada bezwarunkową zdolność prawną, czyli od momentu urodzenia może być podmiotem praw i obowiązków wynikających ze stosunków cywilnoprawnych. Aby jednak mogła samodzielnie kształtować swoją sytuację prawną poprzez składanie oświadczeń woli, musi nabyć zdolność do czynności prawnych. Do tego czasu jest zastępowana w obrocie cywilnoprawnym przez przedstawicieli ustawowych (rodziców lub opiekunów). Osoby prawne. Osoba prawna - to pewne jednostki organizacyjne, którym prawo przypisuje zdolność prawną i zdolność do określonych czynności prawnych; osoby prawne są wyposażone w zdolność prawną i zdolność do dokonywania czynności prawnych, ale z reguły w węższym zakresie aniżeli osoby fizyczne; osoby prawne prawa publicznego w przeciwieństwie do osób prawnych prawa prywatnego mają przypisaną w pewnym zakresie zdolność do podejmowania działań władczych Wykształciły się dwie kategorie osób prawnych: Korporacje- różnego rodzaju zrzeszenia osób, związki ludzi np. spółki handlowe, spółdzielnie, służące do osiągania określonych celów wspólnych
(…)
…, którego powstanie zależy wyłącznie od swobodnego uznania organu państwowego, powołującego ją w określonym celu
Teoria majątku celowego- (A. Brinz) osobą prawną jest bezpodmiotowy majątek służący określonemu celowi społecznemu (oparta na przykładzie fundacji)
Teoria interesu- (R. Ihering) podmiotem stosunku prawnego może być tylko człowiek, wobec tego osoba prawna jest tylko personifikacją interesów ludzi…
… posiadających osobowość prawną likwidacja ich działalności jest wynikiem rozwiązania stosunku spółki; likwidacji dokonuje sią w odrębnym postępowaniu likwidacyjnym, które prowadzi do spieniężenia całego majątku spółki i zakończenia działalności przy zachowaniu wymogów prawnych określonych przepisami ustaw o rachunkowości, Krajowym Rejestrze Sądowym i ustawy Kodeks Spółek Handlowych.
Zakończenie działalności…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)