Zbrojenie gruntu zużytymi oponami - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 182
Wyświetleń: 1029
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zbrojenie gruntu zużytymi oponami - wykład - strona 1 Zbrojenie gruntu zużytymi oponami - wykład - strona 2 Zbrojenie gruntu zużytymi oponami - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Zbrojenie gruntu zużytymi oponami. Metoda ta nazywa się Pneusol i ma zastosowanie w budowie konstrukcji oporowych. Ze zużytych opon można budować ściany oporowe w postaci kaszyc, można formować ściany czołowe nasypu, zakotwione także oponami oraz można je zastosować jako okładziny klasycznej konstrukcji gruntu zbrojonego płasko­wnikami (rys. 12.22). Konstrukcje oporowe z opon nadają się szczególnie do obudowy wysypisk śmieci i odpadów przemysłowych zawierających substancje agresywne.
Zbrojenie gruntu mikroelementami. W tym przypadku przedstawia się odmienną metodę zbrojenia gruntu, wykorzystującą mikroelementy w postaci kształtek uzyskanych np. z odpadów z tworzyw sztucznych metodą wtryskową, odkuwek metali na zimno lub kształtek z tworzyw sztucznych połączonych drutem (rys. 12.23). Mikroelementy rozmieszcza się losowo w ośrodku gruntowym (kompozyt gruntowy), np. przez mieszanie w betoniarce. Mikroelementy kotwiące, zasadniczo powinny mieć kształt podwójnych kotew o rozstawie od kilku do kilkunastu centymetrów, umożliwiających wytworzenie maksymalnej reakcji na wyciąganie. Koncentracja mikroelementów powinna zapewniać wzajemne oddziaływanie przeciwdziałające przemieszczaniu gruntu. Przy odpowiedniej koncentracji elementów (powyżej 0,5%), zwiększa się wytrzymałość gruntu na ścinanie. Z tak zbrojonych gruntów niespoistych można formować nasypy o nachyleniu skarp nawet powyżej 60°.
Autor proponuje wykorzystywać do zbrojenia gruntów odpady z tworzyw sztucznych przetworzonych mechanicznie na mikroelementy w postaci pasków (np. uzyskanych z folii) i pierścieni z butelek (petów) lub drobnych kawałków uzyskanych ze zużytych opon samochodowych. Z przeprowadzonych badań przez autora [59] wynika, że dodatek 1-2% mikroelementów do piasku powoduje wzrost kąta tarcia wewnętrznego piasku średniego o ok. 6-10° i spójności 30 kPa dla lD = 0,5. Wykorzystanie odpadów do zbrojenia gruntu może przyczynić się do zmniejszenia objętości odpadów na wysypiskach i zaoszczędzenia materiałów mineralnych.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz