Wzmacnianie gruntów-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 238
Wyświetleń: 1204
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wzmacnianie gruntów-opracowanie - strona 1 Wzmacnianie gruntów-opracowanie - strona 2 Wzmacnianie gruntów-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Wzmacnianie gruntów: Zagęszczenie ma na celu polepszenie cech mechanicznych, zmniejszenie osiadań. Do zagęszczenia stosuje się ubijaków, walców statycznych, wibratorów wgłębnych, pali piaskowych , wibroflotacji, wybuchów; Wymiana gruntu-stosuje się przy niewielkich zaciskach lub małej grubości warstwy gruntu słabego(0,5-1,5m) oraz gdy w podłożu powyżej granicy przemarzania występują grunty wysadzinowe. Metoda ta polega na usunięciu warstwy gruntu słabego lub wysadzi nowego i zastapieniu go piaskiem, pospółką, żwirem dobrze zagęszczonym. Wstepne obciążenie gruntu-stosuje się do gruntów spoistych nie skonsolidowanych oraz do gruntów niespoistych w stanie luźnym. Metoda ta polega na usypaniu na miejscu przyszłej budowy nasypu ziemnego lub ułożeniu innego materiału. Pod wpływem ciężaru nasypu nastepuje konsolidacja gruntu, grunt osiada a tym samym zageszcza się i odpowiednio wzmacnia. Po ukończeniu osiadania nasyp usuwa się a na jego miejsce wznosi się projektowaną budowlę.
Drenaż piaskowe-wstępne obciążenie może mieć zastosowanie do gruntów spoistych tylko wtedy gdy ułatwi się i przyspieszy się odpływ wody z porów gruntu-drenaż pionowy. Metoda ta polega na wykonaniu w podłożu pionowych sączków skracających drogę przepływu wypieranej wody. Sączki najczęściej wykonuje się jako pale piaskowe. Odstęp pali o średnicy 30-50cm powinien wynosić w glinach jednorodnych mniej niż 1,5m.W gruntach spoistych o małym współczynniku filtracji możliwe jest osuszenie podłoża za pomocą elektroosmozy. Zjawisko to powstaje po wprowadzeniu do gruntu elektrod włączonych w obwod prądu stałego. Jeśli grunt jest nasycony wodą to następuje przepływ od anody do katody. Zjawisko to wykorzystuje się do odwodnienia przez zainstalowanie zamiast katody-studni rurowej lub igłofiltru, a zamiast anody-pręta metalowego.
Wtłaczanie tłucznia-w celu wzmocnienia niezbyt grubej warstwy gruntu spoistego leżacej bezpośrednio pod powierzchnią terenu można w grunt wciskać tłuczeń przy uzyciu specjalnych ciężkich ubijaków lub walców statycznych.
Zastrzyki-wtłaczanie w podłoże odpowiednich cieczy- iniektu, zmieniających po pewnym czasie swoje właściwości, uszczelniających podłoże.W piaskach i żwirach wtłaczanie odbywa się za pomocą rurek stalowych o średnicy 38-50mm odpowiednio perforowanych na końcu, wbijanych lub wpłukiwanych w podłoże ewentualnie wkładanych w otwory wiercone z rurą osłonową. W skałach lub w niektórych gruntach spoistych konieczne jest wiercenie otworu do którego wprowadza się przewód tłoczny zaopatrzony w uszczelkę gumową. Rodzaj iniektu uzależnia się od celu stosowania i uziarnienia gruntu.
Stabilizacja wgłębna-wzmocnienie przez zastosowanie odpowiednich domieszek- stabilizatorów. Najczęściej stosowane domieszki cementu, wapna, bitumów, popiołów lotnych. Stosowana do wzmacniania powierzchniowych warstw gruntu. Polega na mieszaniu górnych warstw gruntu z odpowiednimi domieszkami a następnie właściwym ich zageszczeniu. Stabilizacja wgłębna-wzmocnienie podłoża do celów fundamentowania i posadowienia budowli ziemnych np. nasypów drogowych. Kolumny wapienne-stosowane do wzmacniania słabonośnych gruntów spoistych. Do wykonania służy specjalne urządzenie wiertnicze, składające się ze świdra utworzonego z płaskiego noża wygiętego w kształcie trójkąta o długości podstawy 0,5moraz z przewodu ciśnieniowego do podawania stabilizatora. Po wykonaniu kolumny najpierw wkręca się świder na żądaną głębokość a następnie wyciąga do góry. jednocześnie podawane jest wapno niegaszone za pomocą sprężonego powietrza przez przewód sięgający końca świdra. Obroty świdra powodują wymieszanie wapna z gruntem rodzimym. Grunt stabilizacyjny tworzący kolumnę ma wytrzymałość średnio 10-20razy większą niż grunt rodzimy. Wykonanie kolumny powoduje zwiekszenie wytrzymałości gruntu znajdującego się między kolumnami, stabilizacja osuwisk zboczy.

(…)

… powstaje masa lodowo-gruntowa nieprzepuszczalna dla wody i mająca dość dużą wytrzymałość na sciskanie. W celu zamrożenia gruntu dookoła wykopu wykonuje się otwory co 1-1,5m w odległości 1,5m od obrysu wykopu. Do otworu zapuszcza się rury pionowe zamknięte od spodu o średnicach 10-14m przez które przepływa ciecz zamarzająca w temp -25c.Jako cieczy używa się chlorku wapnia lub płynnego C02.Ciecz zamrażająca wtłaczana jest do rur zamrażających od dołu i podnosząc się ku górze, ogrzewa się i pobiera jednocześnie ciepło z gruntu przez ścianki rur zamrażających. Przy bardzo silnym ruchu wody np. silnym jej odpompowaniu zamrozenie jest niemożliwe.
Spiekanie gruntu-stosuje się przeważnie do lessów. Można stosować nagrzane powietrze lub paliwo płynne. Spiekanie rozgrzanym powietrzem polega na wtłoczeniu do otworu wiertniczego o średnicy 5-10cm pod ciśnieniem powietrza nagrzanego do temp 700-800C.Less nabiera właściwości cegły. Wytrzymałość na ściskanie wzrasta 5-8 razy w stosunku do stanu początkowego. Do spiekania za pomocą paliwa płynnego wykonuje się dwa otwory obok siebie ,połaczone u dołu. Do jednego otworu dostarcza się przewodem paliwo płynne i zapala nad dnem. Przy spalaniu paliwa wytwarza się temp 2500c…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz