Zbiorowe prawo pracy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 966
Wyświetleń: 2037
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zbiorowe prawo pracy - strona 1 Zbiorowe prawo pracy - strona 2 Zbiorowe prawo pracy - strona 3

Fragment notatki:


Wykład 1, 21.02.11. Zbiorowe prawo pracy jest - obszarem prawa pracy. Zbiorowe prawo pracy reguluje stosunki pomiędzy podmiotami o charakterze zbiorowym, czyli pomiędzy pracodawcami i ich organizacjami z jednej strony a reprezentacją pracowników czyli głównie związkami zawodowymi oraz reprezentacją załogi z drugiej. Generalnie mamy tu do czynienia z podmiotami zbiorowymi, chociaż bywa, że pracodawca może wystąpić indywidualnie. Prawo dzieli się na: - indywidualne prawo pracy - reguluje stosunki między pracodawcą a pracownikiem od momentu nawiązania stosunku pracy. (umowa, rozwiązanie. Dochodzenie roszczeń). - zbiorowe prawo pracy- dotyczy pośrednio pracowników i pracodawców jest to zbiorowość. Zbiorowość reprezentowana przez reprezentację organizację. Zbiorowe prawo pracy reguluje stosunki pomiędzy organizacjami pracowników pracodawcami lub ich organizacjami. Podmioty zbiorowego prawa pracy: Przedstawicielstwo pracownicze (związkowe lub pozazwiązkowe), Załoga (pracownicy danego zakładu). Od niej zależy ogłoszenie strajku, jej też ustawodawca przyznaje pewne uprawnienia uzupełniające lub zastępujące uprawnienia związków zawodowych czy samorządu pracowniczego, co dotyczy na przykład powołania komisji pojednawczej. Po stronie pracodawcy występują: Pojedynczy pracodawca - sprawy rozstrzygane na poziomie zakładu pracy. Organizacje pracodawców - dotyczy poziomu ponad zakładowego Państwo - powinno być arbitrem, ale może występować także jako podmiot zbiorowego prawa pracy jako strona stosunku pracy. Przedmiotem zbiorowego prawa pracy - są konflikty i zatargi na tle warunków pracy wszędzie tam, gdzie występują działania zbiorowe. Chodzi przede wszystkim o ukształtowanie nowego prawa, względne podwyższenie zakresu już obowiązującego, gdy chodzi o zakres świadczeń uprawnień lub rozszerzenie istniejących uprawnień. Mogą też być innego rodzaju uprawnienia, które mają być na nowo utworzone np. dodatkowe przerwy w pracy, dodatkowe przywileje. Wtedy jest kształtowane na nowo jakieś uprawnienie, które nie występuje w ogóle w powszechnym ustawodawstwie pracy. Sprawy zbiorowe to: negocjowanie i zawieranie układów zbiorowych pracy i innych porozumień, wszczęcie i prowadzenie sporu zbiorowego, sprawy bhp, sprawy socjalne czy też zwolnienia grupowe. Podstawy zbiorowego prawa pracy - źródła Międzynarodowy pakt praw społecznych, gospodarczych i kulturalnych z 1966 r Europejska karta socjalna z 1961 r. Konwencja nr 87 i 98 międzynarodowej organizacji pracy. Konwencja z 1998 r. Źródła krajowe : Konstytucja z 1997 r. Ustawy 23 V 91 r. o związkach zawodowych, o organizacjach pracodawców, o organizacjach sporów zbiorowych.

(…)

… 87 i 98 międzynarodowej organizacji pracy. Konwencja z 1998 r. Źródła krajowe : Konstytucja z 1997 r. Ustawy 23 V 91 r. o związkach zawodowych, o organizacjach pracodawców, o organizacjach sporów zbiorowych. Ustawa z 1994 r o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych Ustawa z 1996 r. o prywatyzacji i komercjalizacji przedsiębiorstw państwowych Ustawa z 1981 o samorządzie załogi przedsiębiorstwa
… na to, że jeśli pracodawca wszedł w układ zbiorowy to był w nim teoretycznie do końca życia. Było to przeciwko swobodzie umów i swobodzie działalności gospodarczej.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz