To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zbiegi tytułów w UE:
Nie ma jednolitego ustawodawstwa dot. ubezpieczeń społecznych.
Zasady:
1. Zasada równości - wszyscy ubezpieczeni powinni być równi bez względu na obywatelstwo,
2. Należy podlegać tylko jednemu ustawodawstwu.
3. Zasada zachowania praw w trakcie nabywania.
4. Zasada zachowania praw nabytych - zmiana miejsca zamieszkania nie może zmniejszać lub stracić świadczenia -przy zmianie miejsca zamieszkania emerytura z PL jedzie z emerytem)
W zależności od tego gdzie praca jest wykonywana tam podlega ubezp społ. Wyjątki od w/w zasady, czyli gdzie płacimy ubezp. W UE:
1. Pracownicy czasowo delegowani do pracy za granicą - nie dłużej niż 12 miesięcy, istnieje możliwość przedłużenia przez organ przyjmujący.
2. Pracownicy zatrudnieni w przedsiębiorstwach międzynarodowych transportu towarów i osób drogą lotnicza, kolejową, drogową.
Pracownik podlega ustawodawstwu kraju gdzie znajduje się siedziba, np. zatrudniony w Polsce a siedziba w Niemczech (podlega ustawodawstwu niemieckiemu).
Pracownik podlega ustawodawstwu tam gdzie znajduje się filia.
Pracownik zatrudniony w przedsiębiorstwie, którego siedziba jest w innym państwie a obowiązki wykonuje w drugim państwie i tam mieszka ( ustawodawstwo tam gdzie mieszka )
3. Pracownik wykonuje pracę na rzecz kilku państw członkowskich i w żadnym z tych państw nie mieszka podlega ustawodawstwu tam gdzie jest zatrudniony (siedziba pracodawcy).
4. Działalność gospodarcza - podlega ustawodawstwu kraju oddelegowanego.
Osoba pracująca podlega ubezpieczeniu kraju, w którym pracuje lub prowadzi działalność gospodarczą. Urzędnicy i personel z nimi zrównany podlegają ustawodawstwu Państwa członkowskiego, którego administracja ich zatrudnia;, np. ambasada Francji w Polsce - ambasador podlega ubezpieczeniu francuskiemu, ale personel pomocniczy ambasady - ubezpieczeniu polskiemu. Osoba, która wykonuje pracę zawodową na statku pływającym pod banderą Państwa członkowskiego, podlega ustawodawstwu tego Państwa - w przypadku marynarzy, podlegają oni ubezpieczeniu temu kraju, pod którego banderą pływa statek. Wyjątek od powyższej zasady stanowi zbieg tytułów do ubezpieczenia, w przypadku wykonywania pracy na terytorium kilku państw. Zasady szczególne stosowane do osób innych niż marynarze, wykonujących pracę najemną 1.a/ osoba, która wykonuje pracę najemną na terytorium Państwa członkowskiego na rachunek przedsiębiorstwa, w którym jest zwykle zatrudniona i przez które została delegowana na terytorium innego Państwa członkowskiego w celu wykonywania tam pracy na rachunek tego przedsiębiorstwa, podlega nadal ustawodawstwu pierwszego Państwa członkowskiego, pod warunkiem, że przewidywany okres wykonywania tej pracy nie przekracza dwunastu miesięcy i że nie została ona delegowana w miejsce innej osoby, której okres delegowania upłynął - firma polska oddelegowuje swoich pracowników do pracy na Litwie - w dalszym ciągu podlegają oni ubezpieczeniu polskiemu. Okres tego oddelegowania nie może wynosić więcej niż 12 miesięcy.
(…)
… i Słowacji. Mieszka natomiast w Niemczech. W takiej sytuacji objęty jest przepisami w zakresie ubezpieczeń w tym państwie, w którym prowadzi swoją podstawową działalność, a więc tam gdzie np. wykonuje największą liczbę usług. Kolejne dziwne sytuacje Niemiec zatrudnia się w firmie niemieckiej (umowa o dzieło) i w polskiej (umowa o dzieło), mieszka w Polsce - podlega ustawodawstwu polskiemu, ale z tej umowy…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)