Zawarcie umowy o pracę

Nasza ocena:

5
Pobrań: 98
Wyświetleń: 1330
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zawarcie umowy o pracę - strona 1 Zawarcie umowy o pracę - strona 2

Fragment notatki:

ZAWARCIE UMOWY O PRACĘ 1. art.29§1 - forma i treść umowy o pracę -„Umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie, z wyraźnym określeniem rodzaju i warunków umowy, a w szczególności powinna określać:
-rodzaj pracy i miejsce jej wykonywania oraz termin rozpoczęcia pracy
wynagrodzenie odpowiadające rodzajowi pracy”.
2. art.29§3 -„jeżeli umowa o pracę nie została zawarta na piśmie, pracodawca powinien niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy, potwierdzić pracownikowi na piśmie rodzaj umowy i jej warunki ”. Z treści tego przepisu wynika, że jeżeli umowa nie została zawarta na piśmie to i tak jest zawarta, skoro istnieje obowiązek jej potwierdzenia na piśmie.
3.formy zawarcia umowy o pracę:
-na piśmie
-poprzez umowę ustną
-poprzez czynności konkludentne- przyjęcie pracownika do pracy.
4. art.26 - termin nawiązania stosunku pracy -„ Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono-w dniu zawarcia umowy”. Obowiązek sprecyzowania w umowie terminu rozpoczęcia pracy dotyczy więc tylko przypadków, gdy podjęcie pracy ma nastąpić w terminie późniejszym, niż dzień zawarcia umowy. W okresie między dniem zawarcia umowy o pracę a dniem wskazanym jako dzień rozpoczęcia pracy wiąże strony umowa o pracę a nie wiąże ich jeszcze stosunek pracy.
5. „rodzaj i warunki umowy” z art.29 - rodzaje umowy precyzuje art.25§1: -na czas nieokreślony -na czas określony -na czas wykonywania określonej pracy .
6 art.25§2 -każda z umów może być poprzedzona umową o pracę na okres próbny, nie przekraczający 3 m-cy.
7 . art.25¹ -wyjątek od art.25§2: „zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 m-ca”
8. „ równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony” z art.25¹ nie jest równoznaczne z „ uważa się za zawartą”., gdyż różnica dotyczy samych umów a nie ich skutków, dotyczy ona sposobów i trybów rozwiązywania tych umów. Należy przyjąć, iż umowa o pracę zawarta na czas określony ulega rozwiązaniu w taki sam sposób i w takim samym trybie jak umowa zawarta na czas nieokreślony.
9. umowy o pracę na czas wykonywania określonej pracy zawiera się na ogół, gdy chodzi o zatrudnienie przy pracach sezonowych lub dorywczych, których terminu zakończenia nie można z góry dokładnie przewidzieć. Umowa ta ulega rozwiązaniu z dniem wykonania pracy, a wcześniej nie może być wypowiedziana.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz