Zasady zarządzania według Fayala-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 595
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady zarządzania według Fayala-opracowanie - strona 1 Zasady zarządzania według Fayala-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

ZASADY ZARZĄDZANIA WG. FAYALA : PODZIAŁ PRACY - im bardziej się ludzie specjalizują, tym bardziej sprawnie mogą wykonać swoją pracą. Przykładem stosowania tej zasady jest współczesna linia montażowa. AUTORYTET - kierownicy muszą wydawać polecenia, aby prace były wykonywane. Autorytet formalny daje prawo do rozkazywania, ale nie zawsze wymusza posłuszeństwo, jeśli nie będzie autorytetu osobistego (np. wynikającego z wiedzy). DYSCYPLINA - członkowie organizacji powinni przestrzegać przepisów i uzgodnień rządzących w danej organizacji. Wg Fayala - dyscyplina wynika z dobrego prowadzenia na szczeblach, ze sprawiedliwych układów (np. ustalenie wynagrodzenia za zwiększoną wydajność) oraz rozsądne stosowanie kar za wykroczenie. JEDNOŚĆ ROZKAZODAWSTWA - każdy pracownik powinien otrzymywać rozkazy tylko od I-ej osoby. Fayal uważał, że jeśli pracownik podlega więcej niż jednemu przełożonemu następuje sprzeczność poleceń i zakłócenie autorytetu. JEDNOLITOŚĆ KIEROWNICTWA - operacje w organizacji, które prowadzą do jednego celu powinny być przedmiotem kierowania przez I-ego kierownika, posługującego się jednym planem; np. dział personalny nie powinien mieć żadnych kierowników, z których każdy stosuje inną politykę zatrudnienia. PODPORZĄDKOWANIE INTERESU OSOBISTEGO INTERESOM OGÓŁU - w żadnym przedsięwzięciu interesy pracowników nie powinny przeważać nad interesami organizacji jako całości. WYNAGRODZENIE - powinno być sprawiedliwe zarówno dla pracowników jak i pracodawców. CENTRALIZACJA - ograniczenie roli podwładnych w podejmowaniu decyzji oznacza centralizację, zaś zwiększenie ich roli oznacza decentralizację. Fayal uważał, że kierownicy powinni zachować ostateczną odpowiedzialność, ale jednocześnie są zobowiązani do zapewnienia podwładnym dostatecznych uprawnień, by mogli właściwie wykonać swe zadania. Problem polega na znalezieniu w każdym przypadku właściwego stopnia centralizacji. Centralizacja - polega na władzy jednostki. Decentralizacja - władza rozdrobniona. zadania = uprawnienia = odpowiedzialność z = u = o Zasada współodpowiedniości lub kongruencji HIERARCHIA - linia władzy w organizacji - dziś często przedstawiana w postaci prostokątów i odcinków na schemacie organizacyjnym - przebiegają od naczelnego kierownictwa do najniższego szczebla w przedsiębiorstwie. Połączenie pomiędzy kierownikami na tym samym szczeblu (z pominięciem drogi służbowej) nazywa się mostem lub kładką Fayala. HETERARCHIA - polega na tym, że jest się jednocześnie podwładnym, ale i przełożonym. ŁAD - każda rzecz i każdy człowiek powinny być we właściwym miejscu i we właściwym czasie. Ludzie powinni być na tych stanowiskach, które są dla nich najodpowiedniejsze.

(…)

… się ustne zamiast pisemnego, kiedy tylko jest to możliwe.
KLASYKA - Taylor, Fayol;
NEOKLASYKA - Elton Mayo;
WSPÓŁCZESNOŚĆ Wiele zagadnień i twierdzeń z klasyki zostało przeniesionych i rozwijanych w Neoklasyce, a w chwili obecnej - we Współczesności - badamy i rozwijamy tezy z Klasyki i Neoklasyki.
Pytanie - „czy istnieje zależność przyczynowo - skutkowa - warunki środowiska pracy a wydajność?”.
Eksperyment jaki przeprowadził Mayo wyglądał następująco - wziął grupę roboczą pracującą w trudnych warunkach środków pracy i przeniósł ich do dobrych warunków. Skutek - wzrosła wydajność - sprawa oczywista. Ale po jakimś czasie cofnął tą samą grupę do pierwotnych trudnych warunków i okazało się - że wydajność nie spadła.
Od czego to zależało, że wydajność nie spadła. Okazało się, że podstawowym czynnikiem…
…;
sprowadza się do humanizowania się pracy.
Współczesność zawiera wszystkie ruchy wcześniejsze:
Różne szkoły:
fenomen podejmowania decyzji
matematyczna;
ekonomiczna;
podejście systemowe.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz