Zasady ustalania wielkości dawki polewowej i częstotliwości nawodnień deszczownianych-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 182
Wyświetleń: 1981
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:

Zasady ustalania wielkości dawki polewowej i częstotliwości nawodnień deszczownianych. Zasad ustalania wielkości dawek polewowych.
a)metoda glebowo-korzeniowa [mm]; Wd - zapas wody łatwo dostępnej, h - głębokość celowego zwilżenia
dawka netto - ilość wody, którą rośliny wykorzystują do swojego wzrostu
dawka brutto - ilość wody pobierana z ujęcia
b) d2 = T T - czas między nawodnieniami [doby]; - dobowy niedobór wody w okresie największego jej zapotrzebowania [mm/dobę] (2,7 - 3,0).Z d1 i d2 ustalamy końcową wartość
c) Dbr - dawka brutto Dbr­= - współczynnik efektywności technicznej dla danego systemu.
Optymalne okresy nawodnień:
Zbyt wcześnie rozpoczęte nawodnienia mogą spowodować:
niepożądane obniżenie temperatury
spłycenie i ograniczenie systemu korzeniowego
przyspieszenie agresji chwastów
zaskorupienie gleby
Zbyt późne nawodnienia zmniejsza efekty produkcyjne, jakie mogły być osiągnięte. Deszczowanie nie powinno być wykonywane poniżej pewnych progów termicznych. Na wiosnę nie zaleca się deszczować dopóki średnia dobowa temperatura powietrza nie przekroczy 100 C a, latem 160C. Najbardziej właściwe terminy nawodnień pokrywają się z fazami wzmożenia pobierania przez roślinę skład. pokarmowych. Występuje to w okresach znacznego przyrostu masy rośliny ( burak, ziemniaki) lub w okresie tworzenia owoców i nasion. Zalecenia optymalnych okresów deszczownianych są zestawione tablicach. Np. warzywa można deszczować od środka 2 dekady kwietnia do końca okresu wegetacyjnego, a zboża ozime od 3 dekady kwietnia do końca czerwca. Dla roślin niewymienionych w tablicach należy kierować się fazami ich rozwoju, stanu pogody, wilgotności gleby oraz względami technicznymi. Rośliny na glebach lekkich muszą być wcześniej nawadniane niż rośliny na glebach zwięźlejszych.
Wielkość maksymalnych dawek polewowych netto waha się w granicach 20 - 36mm dla gleb lekkich do 30 -40mm na glebach cięższych.
Częstotliwość nawodnień można wyznaczyć ze wzoru T= d/ep [ doby]
d- dawka polewowa netto [mm]
ep - przewidywane dobowe zużycie wody na ewapotranspirację [mm/d]
Z podanego wzoru wynika, że przy danych wartościach ep częstotliwość zwiększa się, gdy stosujemy mniejsze dawki i na odwrót. W praktyce częstotliwość nawodnień wynosi 8-15 dni.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz