Zasady sprzedaży nieruchomości rolnych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 595
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady sprzedaży nieruchomości rolnych - strona 1 Zasady sprzedaży nieruchomości rolnych - strona 2 Zasady sprzedaży nieruchomości rolnych - strona 3

Fragment notatki:

Zasady sprzedaży nieruchomości rolnych (i ich części składowych) z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa
Sprzedaż nieruchomości jest cywilnoprawną formą dysponowania Zasobem Własności Rolnej SP. Sprzedaż nieruchomości państwowych prowadzi Agencja Własności Rolnej Skarbu państwa lub upoważniony przez nią w drodze umowy zlecenia inny podmiot, w tym gmina.
Do sprzedaży własności rolnej SP mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego oraz ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.
Gdy chodzi o tryb sprzedaży nieruchomości należy wyróżnić
sprzedaż bez przetargu
sprzedaż w trybie przetargowym, w formie:
przetargu ustnego, nieograniczonego lub ograniczonego przetargu ofert, nieograniczonego lub ograniczonego
Sprzedaż nieruchomości rolnej przez Agencję może nastąpić jeżeli w wyniku tej sprzedaży łączna powierzchnia użytków rolnych będących własnością (współwłasnością) nabywcy nie przekracza 500ha.
Tryb sprzedaży nieruchomości państwowych jest zróżnicowany w zależności od tego czy jej przedmiotem są grunty (budynki) w stosunku, do których określonym podmiotom przysługują szczególne uprawnienia zakupu, czy też sprzedaż odbywa się wg. Ogólnie stosowanych reguł przetargowych. Dla nieruchomości będących przedmiotem sprzedaży agencja sporządza wykaz, ogłoszony w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości na okres 14 dni przed ogłoszeniem przetargu.
Wykaz ten zawiera:
Oznaczenie i powierzchnię nieruchomości wg. Danych z ewidencji gruntów. Rodzaj użytków i ich klasy. Oznaczenie księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości. Opis budynków i innych składników majątkowych przeznaczonych do sprzedania.
Informację o zamiarze sprzedaży nieruchomości, której wartość szacunkowa przekracza równowartość dziesięciu tysięcy kwintali żyta, ustaloną stosownie do przepisów o podatku rolnym, agencja ogłasza w prasie o zasięgu, co najmniej wojewódzkim.
Ustawa konstruuje instytucję pierwszeństwa w nabywaniu nieruchomości po cenie ustalonej w sposób określony w ustawie.
Pierwszeństwo w nabyciu nieruchomości przysługuje:
Byłemu właścicielowi lub jego spadkobiercą, jeżeli nieruchomość została przejęta na rzecz Skarbu Państwa przed 1 stycznia 1992r. Spółdzielni produkcji rolnej władającej faktycznie zbywaną nieruchomością, do której użytkowanie ustanowione na rzecz tej spółdzielni wygasło na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z końcem 1993r. Dzierżawcy zbywanej nieruchomości, jeżeli dzierżawa trwała faktycznie przez okres, co najmniej trzech lat.
Pierwszeństwo polega na tym, że pewne określone w ustawie kategorie osób mogą nabyć, z pominięciem innych kandydatów, kandydatów tym samym normalnej drogi przetargowej, nieruchomość należącą do Skarbu Państwa. Konstrukcja pierwszeństwa rodzi roszczenie uprawnionego do zawarcia umowy, a zatem dokonania przez Agencję czynności prawnej z naruszeniem pierwszeństwa powoduje bezskuteczność względną tej czynności prawnej art. 59 k.c.

(…)

… niż określona w pkt. 1.
Cenę nieruchomości ustala się w wysokości nie niższej niż wartość tej nieruchomości określona przy zastosowaniu sposobów jej ustalenia przewidzianych w przepisach o gospodarce nieruchomościami. Cenę nieruchomości rolnej można również ustalić w wysokości nie niższej niż suma wartości gruntu określona z uwzględnieniem zmian stawek szacunkowych 1 ha gruntu oraz ceny 100 kg żyta, ustalonej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz