Zasady prawa pracy - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 287
Wyświetleń: 1218
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady prawa pracy - omówienie - strona 1 Zasady prawa pracy - omówienie - strona 2 Zasady prawa pracy - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

ZASADY PRAWA PRACY 8. podstawowe zasady prawa pracy -pojęcie wprowadzone do kodeksu pracy przez ustawodawcę w tytule rozdziału II działu I .Konstrukcja podstawowych zasad prawa pracy najbliższa jest konstytucyjnym zasadom tego działu prawa. Podstawowe zasady prawa pracy mają niższą rangę od konstytucyjnych zasad prawa pracy, gdyż sformułowane są w ustawie zwykłej-kodeksie pracy .Istnieje domniemanie prawne zgodności ustaw z konstytucją, które może być obalone orzeczeniem TK. rozmumiane :w znacz. opisowym: to wzorce uksztalyowanych pewnychpraw czyli uprawnien obowiązków stron, zawarte w wypowiedziach naukowych, książkach, orzecz. Sadu, nie SA normami prawnymi. W znaczeniu dyrektywalnym : normy prawne w pewnym szczególnym znaczeniu dla systemu prawa, n.o char generalnym jej tresc jest ogolna i w jej oparciu tworzy się normy szczegółowe. Mogą być ustanowione w dwojaki sposób: wprost w tekscie prawnym oraz odtworzenie zasad z tekstow - wykladnia. 9.podstawowe zasady prawa pracy nie mają pozycji nadrzędnej w stosunku do przepisów ustawowych, gdyż ocena wewnętrznej spójności prawa nie została poddana kognicji TK.
10. art.16 - zasada dbałości pracodawcy o interesy pracownika -„pracodawca stosownie do możliwości i warunków, zaspakaja bytowe, socjalne i kulturalne potrzeby pracowników”
11 .art.17 -zasada ułatwiania podnoszenia kwalifikacji zawodowych -„ pracodawca jest obowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych”.
12. art.11¹,11²,11³- wyraz percepcji zasad konwencji MOP -art.11¹ - obowiązek pracodawcy szanowania godności i innych dóbr osobistych pracownika- dobra os.dobra związane z jednostka ludzka np. godność, zdrowie. Godność świadomość wartości jednostki ludzkiej, jej szacunek do siebie w stos.pracy jest narazona na pogwałcenie. Pracownik może rozwiązać stosunek pracy jesli naruszona godność, możliwość domagania się zadoscuczynienia -art.11²- zasada równych praw pracowniczych z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków -„ Pracownicy maja równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków, dotyczy to w szczególności równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnieniu”. -art.18³ª- zasada równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnianiu -§1 „ Kobiety i mężczyźni powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych”, §2 „ Równe traktowanie kobiet i mężczyzn oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób, bezpośrednio lub pośrednio, ze względu na płeć”. -art.18³b - naruszenie zasady równouprawnienia- §1 „za naruszenie zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn uważa się różnicowanie przez pracodawcę sytuacji pracowników ze względu na płeć, którego skutkiem jest w szczególności:


(…)

…. Zgodne oświadczenia woli muszą obejmować nie tylko sam fakt zatrudnienia ale i jego warunki.
17.art.14-prawo do wypoczynku- „ Pracownika ma prawo do wypoczynku, który zapewnią przepisy o czasie pracy, dniach wolnych od pracy oraz o urlopach wychowawczych” wypoczynek : czas wolny od pracy pozostawiający pracow czas do jego dyspozycji. Sprzeczne z ta zasada jest jest sprzedawanie urlopu- prac…
… co do tego czy i jaki rodzaj pracy wykona jest objeta swera wolności. Nie ma przypadku zmuszania do pracy , dopuszczalna rezygnacja z pracy. Wyjatek: art. 66 ograniczeie swobody prze pracodawce - po 3 mies tymczasowego aresztowania stos pracy wygasa, trzeba ta os. Zatrudnic na nowo.
13.art.10.3-zasada prawa do pracy-„ każdy ma prawo do swobodnie wybranej pracy. Nikomu,z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz