To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wykład 3 04.03.2011
ZASADY POSTĘPOWANIA W ZWIĄZKU Z KONTROLĄ PODATKOWĄ
Art. 120 - 129 Ordynacji Podatkowej Dział 4 rozdział 1 → zasady ogólne
Obowiązują w postępowaniu podatkowym, odwołanie następuje do tych przepisów czynności sprawdzających i do kontroli podatkowej.
Kontrola skarbowa → czynności dotyczące kontroli podatkowej Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej i czynności sprawdzających.
Zasada legalizmu (art. 120)
Organy podatkowe działają na podstawie przepisów prawa, wystarczyłby zapis w Konstytucji. Jeżeli w toku postępowania organ podatkowy przekroczy umocowanie to zdobyte dowody nie mogą być wykorzystane w postępowaniu. Przeszukanie musi być zatwierdzone przez prokuratora. Konieczne ustalenie stanu prawnego dla celu zasady legalizmu.
Zasada zaufania (art. 121 p.1)
Postępowanie podatkowe powinno być prowadzone w sposób budzący zaufanie w stosunku do organu podatkowego. Organ podatkowy jest zobowiązany do wszechstronnego rozpatrzenia sprawy.
Zasada informowania i wyjaśnień (art. 121 p.2)
Organ podatkowy w postępowaniu podatkowym obowiązany jest udzielić niezbędnych informacji i wyjaśnień pozostających w związku z przedmiotem postępowania.
Dokumenty powinny informować o skutkach prawnych dla podatnika. Istnieją 2 typy podatników: - podatnicy prowadzący działalność gospodarczą → domniemanie kompetencji
- pozostali → szerzej informowani o skutkach z punktu widzenia prawa.
Samozatrudnienie →domniemanie kompetencji →jest firma i organ podatkowy wie, że nie trzeba go informować w sprawach podatkowych.
Ograniczenie dla pozostałych podatników - informowanie i wyjaśnianie nie oznacza doradztwa podatkowego, nie można pouczać, tłumaczyć. Proces informowania nie może doprowadzić do nadmiernego wydłużania czasu prowadzenia kontroli, a w szczególności nie może doprowadzić do przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Zasada prawdy obiektywnej (art. 122) - W toku postępowania organy podatkowe podejmują wszelkie niezbędne działania w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy w postępowaniu podatkowym
Zasada czynnego działania strony na każde stadium postępowania (art. 123 p.1)
Organy podatkowe obowiązane są zapewnić stronom czynny udział, a przed wydaniem decyzji wypowiedzieć się co do zebranych materiałów. Kolejne działania podejmowane przez kontrolujących muszą być poprzedzone powiadomieniem osoby. Osoba ta ma prawo być na każdym posiedzeniu, może brać udział w przesłuchaniu świadków, przeszukaniu itd.
Kontrolowany nie jest zobligowany do brania udziału ( na piśmie ). Księgi podatkowe nie muszą być w siedzibie firmy. Kontrola ma się odbyć w miejscu przechowywania ksiąg. ((Powiązanie tej zasady z zasadą informowania))
(…)
… nie może przekraczać liczby dni określonych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. …
… załatwiane są w formie pisemnej, chyba, że przepisy szczególne stanowią inaczej. Wypowiedzi, wnioski - forma pisemna. Albo jako załącznik do protokołu, albo od razu do protokołu. (Musi być prowadzony protokół z kontroli)
Zasada dwuinstancyjności postępowania (art. 127)
Dajemy protokół podatnikowi do zapoznania, wnosi uwagi, następnie ostateczny tekst protokołu. Podatnik ma prawo się odwołać.
Zasada…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)