Zasady orzekania w I instancji-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 518
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady orzekania w I instancji-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

30. Zasady orzekania w I instancji.
a) czy sąd jest związany zarzutami skargi?
Sąd nie jest związany zarzutami skargi, oznacza to że sąd bierze pod uwagę wszelkie istotne naruszenia prawa jakich dopuścił się organ administracji przy wydaniu zaskarżonego aktu albo przy podjęciu zaskarżonej czynności, a nie tylko te które zostały podniesione przez skarżącego w skardze. W konsekwencji sąd orzeka negatywnie o losach zaskarżonego aktu bądź czynności w takim zakresie w jakim działania te są wadliwe, a nie w takim zakresie w jakim zostały zaskarżone.
b) czy sąd jest związany wnioskami skargi?
Sąd nie jest związany wnioskami skargi, chodzi tu o wnioski sposobu pozbawienia mocy prawnej zaskarżonego aktu bądź czynności. O tym w jaki sposób sąd pozbawi mocy prawnej zaskarżone działanie decydują przepisy prawa, które sposób pozbawienia mocy prawnej uzależniają przede wszystkim od rodzaju zaskarżonego aktu od stopnia naruszenia prawa a niekiedy także od innych czynników takich jak upływ czasu.
c) czy w postępowaniu przed wojewódzkim sądem administracyjnym obowiązuje zakaz reformationis in peius?
Sąd jest natomiast związany zakazem reformationis in peius, co oznacza że nie może wydać wyroku na niekorzyść strony która wniosła skargę. Zakaz ten nie obowiązuje sądu tylko wtedy gdy zaskarżony akt dotknięty jest wadą skutkującą nieważność aktu
d) podstawy faktyczna i prawna orzekania
Podstawą faktyczną orzekania przez sąd jest stan wynikający z akt sprawy administracyjnej czyli stan faktyczny ustalony przez organ administracji ustalony w postępowaniu administracyjnym. Sąd może jedynie przeprowadzić dowody z dokumentu i to tylko wtedy gdy jest to niezbędne do wyjaśnienia istotnych wątpliwości i nie spowoduje nadmiernego przedłużenia postępowania. Podstawę prawna wyroku stanowią przepisy prawa powszechnie obowiązującego, czyli przepisy zawarte w ustawach i przepisach rangi ustawy oraz w aktach wydanych na podstawie i w granicach upoważnienia ustawowego skierowanych do wszelkich podmiotów prawa.
Sąd dokonuje oceny zgodności z prawem zaskarżonego działania organu administracji w świetle stanu faktycznego i prawnego jaki istniał w chwili wydania aktu przez organ administracji, a nie w chwili orzekania przez sąd.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz