Zasady ogólne kodeksu postępowania administracyjnego - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 427
Wyświetleń: 1309
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady ogólne kodeksu postępowania administracyjnego - omówienie - strona 1 Zasady ogólne kodeksu postępowania administracyjnego - omówienie - strona 2 Zasady ogólne kodeksu postępowania administracyjnego - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

ZASADY OGÓLNE KODEKSU
Tym mianem określamy pewne naczelne reguły postępowania wyodrębnione redakcyjnie w art 6 do art 16 k.p.a. Wszystkie te zasady są normami prawa obowiązującego. Naruszenie zasady jest naruszeniem prawa, niezależnie od tego czy z pozoru zasada ta nie wydaje się być wyłącznie deklaracją ustawodawcy. Wszystkie zasady są konkretyzowane poprzez szczegółowe przepisy kodeksu. Określa się niekiedy te zasady jako przepisy wyjęte niejako przez nawias innych szczegółowych przepisów k.p.a. ZASADA PRAWORZĄDNOŚCI (art. 6, art 7)
Zasada konstytucyjna. Jej istotą jest to, że organy administracji mogą działać wyłącznie na podstawie przepisów prawa, a ponadto muszą czuwać, aby prawo było przestrzegane przez wszystkich uczestników tego postępowania. Różnica miedzy tym co wolno obywatelowi a tym co wolno organowi administracji:
obywatel może czynić wszystko to co nie jest zabronione przez prawo, organ może czynić wyłącznie to co jest przez prawo dozwolone.
tzn. Jak przepis milczy, to organ administracji nie może podjąć żadnego działania w danej sprawie. Obywatel i owszem. Każde działanie organu administracji publicznej musi mieć swoją podstawę prawną przy czym, gdy chodzi o działania podejmowane na gruncie postępowania administracyjnego to podstawą muszą być przepisy prawa powszechnie obowiązującego (konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe i przepisy wykonawcze wydane na podstawie i w granicach upoważnienia ustawowego). Konkretyzuje te zasadę np. art. 107 k.p.a., który wymaga w §1, powołania podstawy prawnej wydawanej przez organ administracji decyzji. ZASADA PRAWDY OBIEKTYWNEJ / MATERIALNEJ
jej istotą jest to, że organ administracji musi podjąć wszelkie kroki niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy. Wydanie prawidłowej decyzji polega na zastosowaniu właściwej normy prawa materialnego do stanu faktycznego sprawy ustalonego w postępowaniu wyjaśniającym. W prawie kontynentalnym obowiązuje zasada swobodnej oceny dowodów. Tzn. sąd czy organ administracji ocenia na podstawie całokształtu materiału dowodowego czy dana okoliczność została udowodniona czy też nie. Konkretyzują naszą zasadę prawdy obiektywnej przepisy kodeksu o postępowaniu wyjaśniającym (dotyczące dowodów, rozprawy).
ZASADA UWZGLĘDNIANIA Z URZĘDU INTERESU SPOŁECZNEGO I SŁUSZNEGO INTERESU OBYWATELI (art 7 k.p.a.)
jak już nie można zakwestionować decyzji administracyjnej to okazuje się, że niekiedy w oparciu o podniesiony zarzut naruszenia tej zasady można sprawę wygrać.


(…)

… INFORMACJI STRONOM I INNYM UCZESTNIKOM POSTĘPOWANIA (art9. k.p.a.)
W prawie administracyjnym nie obowiązuje zasada ignorantia iuris nocet, w związku z tym organ musi wyjaśniać stronom zasadność przesłanek w oparciu, o którą następuje załatwienie sprawy i musi dbać o to, aby strona nie poniosła szkody z powodu nieznajomości prawa. Udzielanie tych wskazówek i wyjaśnień dotyczących przede wszystkim strony…
… wystąpić na drogę postępowania przez sądem gminnym, ale odwołania od tej decyzji do organu wyższego stopnia złożyć nie mogą.
d) decyzja wydana w pierwszej instancji przez Ministra lub Samorządowe Kolegium Odwoławcze - art 127 § 3 - od takiej decyzji odwołanie nie przysługuje, ale strona niezadowolona z takiej decyzji może złożyć do organu, który ją wydał wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy…
… na zagrożenie życia, zdrowia lub mienia. ZASADA PRZEKONYWANIA
jej istotą jest takie prowadzenie postępowania i takie uzasadnianie decyzji, aby doprowadzić do dobrowolnego wykonania nałożonych na stronę obowiązków bez konieczności stosowania egzekucji administracyjnej. Adresat musi być przekonany, że wydanie innej decyzji było niemożliwe. ZASADA UGODOWEGO ZAŁATWIANIA SPRAW
(art.13 k.p.a.)
ZASADA PISEMNOŚCI…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz