Postępowanie administracyjne - wykład 8

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 931
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Postępowanie administracyjne - wykład 8 - strona 1 Postępowanie administracyjne - wykład 8 - strona 2 Postępowanie administracyjne - wykład 8 - strona 3

Fragment notatki:

Postanowienia w postępowaniu administracyjnym. W toku postępowania organ wydaje postanowienia. Akty te dotyczą bardzo wielu różnorodnych treści np. postanowienie o odmowie przeprowadzenia dowodu, o zawieszeniu postępowania, o podjęciu zawieszonego postępowania, o nadaniu decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, o dopuszczeniu organizacji społecznej do udziału w postępowaniu. Tak więc postanowienia dotyczą kwestii wynikających w toku postępowania, nie rozstrzygają zaś o istocie sprawy. Przepisy szczególne mogą jednak tę regułę zmieniać. Należy przy tym pamiętać, że błędne nazwanie przez organ aktu, który w istocie odpowiada decyzji postanowieniem, bądź odwrotnie aktu, który w istocie odpowiada postanowieniu - decyzją nie zmienia ich charakteru prawnego. Postanowienie winno zawierać następujące elementy: oznaczenie organu administracji publicznej, datę jego wydania, oznaczenie strony lub stron biorących udział w postępowaniu, podstawę prawną, rozstrzygnięcie,
pouczenie czy i w jakim trybie służy na nie zażalenie lub skarga do NSA, podpis z podaniem nazwiska, imienia i stanowiska służbowego osoby upoważnionej do jego wydania, uzasadnienie faktyczne i prawne, jeżeli służy na nie zażalenie lub skarga do NSA oraz gdy zostało wydane na skutek zażalenia na postanowienie. Adresatami postanowień w odróżnieniu do decyzji mogą być nie tylko strony, ale także np. świadkowie, biegli, osoby trzecie, które nie uczestniczą w postępowaniu, ale które posiadają przedmiot oględzin i inne osoby. Można wyróżnić postanowienia, od których przysługuje zażalenie oraz takie, od których ten środek prawny nie przysługuje. Zażalenie służy stronom, jeżeli wyraźnie przepis prawa to przewiduje. Postanowienia te winny zostać doręczone stronom na piśmie, chyba że zachodzą okoliczności wskazane w art. 14 § 2 k.p.a. Tylko na niektóre postanowienia przysługuje skarga do NSA.
Takie postanowienia winny być doręczane stronom wraz z pouczeniem o dopuszczalności wniesienia skargi do NSA oraz uzasadnieniem faktycznym i prawnym. Do postanowień stosuje się odpowiednio przepisy art. 107 § 2-5 k.p.a. oraz art. 109-113 k.p.a., a do postanowień, od których przysługuje zażalenie - również art. 145-152 oraz art. 156-159, z tym że zamiast decyzji, o której mowa w art. 149 § 3, 151 § 1 i 158 k.p.a. wydaje się postanowienie. Zwrot "odpowiednio" oznacza, że albo zawarte w ww. przepisach regulacje stosuje się wprost do postanowień, albo modyfikując je zgodnie z istotą postanowienia albo też w ogóle nie mają one zastosowania, ze względu na ich nieprzystający do istoty postanowienia charakter. 18. Środki prawne - zagadnienia ogólne Środki prawne

(…)

…, wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji, żądanie zmiany lub uchylenia decyzji, w trybie art. 154, 155 i 161 k.p.a.,
sprzeciw prokuratora od decyzji ostatecznej, skarga do NSA, 19. Odwołanie i postępowanie odwoławcze
Odwołanie jest zwyczajnym środkiem odwoławczym (patrz Rozdział I, pkt. 18). Co do zasady przysługuje ono od decyzji wydanej przez organ pierwszej instancji. Odwołanie od decyzji wnosi…
… ta narusza prawo. W jednym ze swych orzeczeń (ONSA 1/22/1992) NSA stwierdził, że istota postępowania odwoławczego polega na ponownym rozstrzygnięciu sprawy administracyjnej, która była przedmiotem rozstrzygnięcia organu pierwszej instancji, nie zaś jedynie na kontroli zasadności zarzutów podniesionych w odwołaniu w stosunku do decyzji organu pierwszej instancji. Jeżeli jednak strona zamierza zastanowić…
… określonym w art. 172 k.p.a. i niewykonania do tego czasu zaskarżonej decyzji w całości lub w części - jej wykonanie ulega wstrzymaniu z mocy prawa, w granicach żądania będącego przedmiotem odwołania (art. 173 k.p.a.)
Jeżeli tylko jedna ze stron wniosła odwołanie organ, który wydał decyzję winien zawiadomić pozostałe strony. Winny one uczestniczyć w postępowaniu odwoławczym. W sytuacji, gdy odwołanie…
… przez naczelny organ administracji państwowej lub przez samorządowe kolegium odwoławcze odwołanie nie przysługuje. Strona nie zadowolona z decyzji może jednak zwrócić się do tego organu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy. Do wniosku tego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczącego odwołania. Podstawowa różnica między tymi środkami prawnymi sprowadza się jednak do tego, że w przypadku odwołania właściwym…
… się w terminie 14 dni od dnia doręczenia lub ogłoszenia go stronie. I tak np. jeżeli decyzja została doręczona 1 grudnia 1994 r., odwołanie winno zostać wniesione do 15 grudnia 1994 r włącznie. Jeżeli strona uchybiła terminowi może skorzystać z instytucji przywrócenia terminu (patrz Rozdział I, pkt. 9).
Organem właściwym do rozpatrzenia odwołania jest organ wyższego stopnia (patrz Rozdział I, pkt. 3). I tak np…
organu podatkowego winno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Jeżeli więc przepisy szczególne nie stawiają jakichś dodatkowych wymogów, a strona nie potrafi właściwie zaargumentować swojego niezadowolenia z treści decyzji, wystarczy, że napisze, iż jest niezadowolona i sądzi, że decyzja…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz