Zasady kierowania ludźmi - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 553
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady kierowania ludźmi - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

ZASADY KIEROWANIA LUDŹMI:
„człowiek przede wszystkim” (Drucker, Crozier, Moller)
Partnerstwo (Moller)
Odpowiedzialność w wymiarze prawnym i moralnym każdego zatrudnionego; odpowiedzialność zbiorowa nie istniej!
BADANIE PRACY I ZAWODÓW
Praca jest podstawową formą działalności człowieka dorosłego, stanowi istotny element treści życia, określa możliwość istnienia, rozwoju jednostek i społeczeństw.
Wpływ wykonywanej pracy na pracownika jest wielokierunkowy i niewątpliwy.
POJĘCIA I DEFINICJE
PRACA Encyklopedia wysiłek w celu uzyskania czegoś użytecznego, zastosowanie sił fizycznych i psychicznych do wykonania rzeczy lub spełnienia usługi;
Tomaszewski społeczny system działalności człowieka, której celem jest zaspokojenie różnych potrzeb, nie tylko fizycznych, ale również potrzeb wyższego rzędu;
Z. Pietrusiński wykonywanie czynności społecznie użytecznych w celu uzyskania wynagrodzenia materialnego;
Praca kończy się wynikiem, a jej efekty zależą od ludzi i im służą!
Brak właściwie prowadzonych badań pracy jest często źródłem błędów w zarządzaniu pracą i kierowaniu personelem.
BADANIE PRACY Brytyjski Urząd Normalizacji metoda zarządzania oparta na technikach, zwłaszcza na badaniu metod pracy i jej mierzeniu, wykorzystywanych do analizy pracy ludzkiej, we wszystkich jej aspektach i prowadzących do systematycznego rozpatrywania różnorodnych źródeł i czynników oddziaływania na wydajność i produktywność badanych procesów w celu ich ulepszenia.
Międzynarodowe Biuro Pracy systematyczne rejestrowanie, analizowanie i krytyczna ocena istniejących lub proponowanych sposobów wykonywania pracy oraz zaprojektowanie i wprowadzenie w życie metod łatwiejszych i bardziej efektywnych.
nowoczesne zarządzanie badanie pracy, to podstawowe metody, służące do rozwiązywania problemów organizacji każdej pracy, stanowiącej kompleks współdziałania ludzi, rzeczy i informacji.
aspekt psychologiczny analiza i pomiar pracy, chakterystyki stanowiska pracy, wartościowanie pracy i wreszcie ewaluowanie pracowników ze względu na wydajność, efektywność i skuteczność działania.
ANALIZA PRACY polega na zbieraniu, systematyzowaniu i interpretowaniu informacji na temat wykonywanej pracy. Jej celem jest charakterystyka procesu pracy, z uwzględnieniem podziału na proste elementy składowe, tworzące zorganizowany system.
Powszechne dzisiaj jest to, że większość stanowisk charakteryzuje się złożonością i jej charakter zmienia się w czasie… Badanie pracy jest podstawą wszelkich form kierowania pracą, pracownikami i zarządzania firmą. Badanie pracy wymaga przede wszystkim sformułowania celu badania, gdyż inną analizę i pomiar stosujemy do wartościowania pracy, inną wówczas, gdy projektujemy stanowisko pracy.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz