Zasady i rodzaje odpowiedzialności - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 819
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady i rodzaje odpowiedzialności - omówienie - strona 1 Zasady i rodzaje odpowiedzialności - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

ZASADY I RODZAJE ODPOWIEDZIALNOŚCI
Zasady odpowiedzialności Zasady odpowiedzialności- reguły, które decydują, komu należy przypisać odpowiedzialność za zdarzenie powodujące szkodę.
Zasady:
Winy
ryzyka
słuszności
gwarancyjno- repatriacyjna
Zasada winy- opiera się na założeniu, że ten, kto swoim zawinionym czynem (także zaniechaniem) wyrządził komuś szkodę, powinien ponosić konsekwencje swojego zachowania i wyrównać poszkodowanemu doznaną przez niego szkodę (art. 415 i 471 KC)
Zasada ryzyka- opiera się na założeniu, że ten, kto eksploatuje pewne niebezpieczne dla otoczenia urządzenia lub posługuje się dla realizacji swoich interesów podległymi mu osobami, powinien ponosić odpowiedzialność za szkody stąd wynikłe dla innych osób, chociażby on sam winy nie ponosił. (art. 430, 433-436, 474 KC). Odpowiedzialność ta sięga do granic siły wyższej.
Dwie koncepcje siły wyższej:
subiektywna- sformułowana w połowie XIX w przez L. Goldschmidta. Za siłę wyższą uważa się zjawiska, którymi nie można zapobiec przy dołożeniu nawet nadzwyczajnej staranności
obiektywna- stworzona przez A. Exnera, która za kryterium wyróżniające uznaje kwalifikację samego zdarzenia. Siła wyższa jako zjawisko zewnętrzne, a zarazem gwałtowne i nieoczekiwane. Sąd Najwyższy uznał, że siłą wyższą jest:
Zewnętrzne- mające swe źródło poza urządzeniem, z którego funkcjonowaniem związana jest odpowiedzialność odszkodowawcza
Niemożliwe do przewidzenia- nikły stopień prawdopodobieństwa jego pojawienia się w określonej sytuacji w świetle obiektywnej oceny wydarzeń
Niemożliwe do zapobieżenia - szkodliwym następstwom przy zastosowaniu współcześnie dostępnej techniki.
Zasada słuszności- polega na przypisaniu odpowiedzialności odszkodowawczej podmiotowi ze względu na szczególnie silne motywy etyczne wskazane w zasadach współżycia społecznego. Funkcjonuje jako zasada subsydiarna w sytuacjach wskazanych w ustawie. Zasada gwarancyjno- repatriacyjna- uzasadnieniem dla tej odpowiedzialności jest współuczestnictwo potencjalnych sprawców szkód lub osób nimi zagrożonych w tworzeniu ogólnego funduszu, z którego wypłaca się odpowiednie odszkodowania. W przypadku ubezpieczeń funduszem tym zarządza zakład ubezpieczeń.
Rodzaje odpowiedzialności
Rodzaje odpowiedzialności- jest to wskazany przez system prawny zespół reguł określających odpowiedzialność odszkodowawczą. Wyróżnia się odpowiedzialność:
Deliktową - KC zawiera zespół przepisów, które łączą obowiązek odszkodowawczy z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem zobowiązania (art. 471 i n.). Dla zastosowania reżimu prawnego nie jest istotne, czy zobowiązanie powstało z umowy, czy z innego zdarzenia prawnego.

(…)

… obowiązek odszkodowawczy z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem zobowiązania (art. 471 i n.). Dla zastosowania reżimu prawnego nie jest istotne, czy zobowiązanie powstało z umowy, czy z innego zdarzenia prawnego. Kontraktową - KC wyróżnia zespół przepisów określanych mianem „czynów niedozwolonych”, które przewidują różne stany faktyczne niepolegające wyłącznie na zawinionym wyrządzeniu szkody (delikcie), tylko znamionuje je wspólna cecha, że obowiązek naprawienia szkody jest obowiązkiem pierwotnym, a nie następczym. Gdy więc ktoś w rezultacie czynu niedozwolonego wyrządził innej osobie szkodę, od razu powoduje to powstanie stosunku zobowiązaniowego, którego treścią jest naprawienie szkody. …
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz