To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zasady gospodarowania odpadami Odpady powinny być w pierwszej kolejności poddawanie odzyskowi lub unieszkodliwianie w miejscu ich powstawania. Odpady, które nie mogą być poddane odzyskowi lub unieszkodliwiane w miejscu ich powstawania, powinny być, uwzględniając najlepszą dostępną technikę lub technologię, przekazywane do najbliżej położonych miejsc, w których mogą być poddane odzyskowi lub unieszkodliwione. Odpady powinny być zbieranie w sposób selektywny.
Zakazuje się mieszania odpadów niebezpiecznych różnych rodzajów oraz mieszania odpadów niebezpiecznych z odpadami innymi niż niebezpieczne.
Transport odpadów niebezpiecznych z miejsc ich powstawania do miejsc odzysku lub unieszkodliwiania odpadów odbywa się z zachowaniem przepisów obowiązujących przy transporcie materiałów niebezpiecznych.
Unieszkodliwianiu poddaje się te odpady, z których uprzednio wysegregowano odpady nadające się do odzysku.
Odzysk lub unieszkodliwianie odpadów może odbywać się tylko w miejscu wyznaczonym w trybie przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym w instalacjach lub urządzeniach, które spełniają określone wymagania.
Instalacje oraz urządzenia do odzysku lub unieszkodliwiania odpadów mogą być eksploatowane tylko wówczas, gdy:
nie zostaną przekroczone standardy emisyjne, określone na podstawie odrębnych przepisów,
pozostałości powstające w wyniku działalności związanej z odzyskiem lub unieszkodliwianiem będą poddawane odzyskowi lub unieszkodliwianie z zachowaniem wymagań określonych w ustawie.
Oprócz tych zasad, trzeba uwzględnić zasadę rozszerzonej odpowiedzialności producenta, która oznacza, że producent jest odpowiedzialny nie tylko za odpady powstające w procesie produkcji, ale także w procesie konsumpcji itp., więc w całym cyklu życia swojego produktu. Z tej zasady wynika zasada odpowiedniego projektowania produktu, ma ona na celu wytworzenie produktu, który będzie przyczyniał się do minimalizacji odpadów w kolejnych fazach jego użytkowania.
Ze względu na wielość zasad i skomplikowaną strukturę pozostałości oraz brak odpowiedniego zainteresowania podmiotów gospodarczych odpadami, tworzenie systemów logistyki powtórnego zagospodarowania musi opierać się na podejściu systemowym. Podejście systemowe oznacza szerokie widzenie problemu i traktowanie obiektu jako systemu. System jest to zbiór zasad, sposobów działania, obowiązujących i stosowanych w określonej dziedzinie do realizacji określonych celów. W ramach systemu występują powiązania, które mogą mieć charakter komplementarny lub substytucyjny. Cechy systemu: złożoność, probabilizm (nie można z góry przewidzieć wszystkich zjawisk i stanów systemu; wynika z niej kolejna cecha -), ograniczona zdolność samoregulacji (system działa zawodnie, dlatego niezbędne jest utworzenie odpowiedniego podsystemu regulacyjnego), adaptacyjność (zdolność do dostosowywania się do zmian, występujących w otoczeniu systemu + możliwość oddziaływania systemu na otoczenie, które jest niekorzystne w odniesieniu do tego systemu).
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)