To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zasady gospodarki finansowej jednostek sektora finansów publicznych Środki publiczne pochodzące z poszczególnych tytułów nie mogą być przeznaczane na finansowanie imiennie wymienionych wydatków, chyba że odrębna ustawa stanowi inaczej. Podstawową zasadą gospodarki finansowej jest więc zasada niefunduszowania . Wyjątki (np.): wydatki finansowane ze środków europejskich, wydatki finansowane z kredytów udzielonych przez międz. instytucje finansowe
Prawo realizacji zadań finansowanych ze środków publicznych przysługuje ogółowi podmiotów, chyba że odrębne ustawy stanowią inaczej ustawodawca nie określa tych zadań chodzi o zadania państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, które mogą być realizowane przez np. przedsiębiorstwa.
Podmiot wnioskujący o przyznanie środków publicznych na realizację wyodrębnionego zadania powinien przedstawić ofertę wykonania zgodnie z zasadami uczciwej konkurencji , gwarantującą wykonanie zadania w sposób efektywny, oszczędny i terminowy .
Sposób rozumienia dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów w budżecie: - dochody oraz przychody - stanowią prognozy ich wielkości - wydatki oraz łączne rozchody - stanowią nieprzekraczalny limit
Zamieszczenie w budżecie państwa dochodów z określonych źródeł lub wydatków na określone cele nie stanowi podstawy roszczeń bądź zobowiązań państwa wobec osób trzecich ani roszczeń tych osób wobec państwa wiąże się to z prognostycznym charakterem. Wyjątek : nie stosuje się tej zasady do wydatków budżetu państwa na subwencje dla jednostek samorządu terytorialnego oraz dla zlecenia zadań przez organ administracji. Wydatki publiczne mogą być ponoszone na cele i w wysokości ustalonych w ustawie budżetowej, uchwale budżetowej jednostki samorządu terytorialnego i w planie finansowym jednostki sektora finansów publicznych. Wydatki publiczne powinny być dokonywane w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów zasada celowości i zasada efektywności Wydatki publiczne powinny być dokonywane w sposób umożliwiający terminową realizację zadań zasada terminowości. Jednostki sektora finansów publicznych zawierają umowy, których przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane, na zasadach określonych w przepisach o zamówieniach publicznych.
Ze środków publicznych nie można tworzyć fundacji
Zaciąganie zobowiązań:
ograniczenia przez dysponentów pierwszego stopnia nakładane na jednostki im podległe
2 formy realizacji elastyczności budżetu (przenoszenie wydatków budżetowych, blokowanie wydatków budżetowych)
Dysponowanie prawami/papierami wartościowymi:
nie mogą nabywać udziałów, akcji w spółkach za wyjątkiem papierów wartościowych emitowanych przez SP (obligacje, bony skarbowe)
(…)
… pracownikowi - za naruszenie dyscypliny finansów publicznych odpowiada wtedy on i kierownik. Kontrola - nie należy tego mylić z instytucją audytu. …
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)