Zasada lojalności - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 1036
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasada lojalności - wykład - strona 1 Zasada lojalności - wykład - strona 2 Zasada lojalności - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Wykład 13. Zasada lojalności (zasada informowania uczestników procesu o ich obowiązkach i uprawnieniach) Zasada ta przewidziana jest również w posterowaniu administracyjnym i cywilnym. W przeciwieństwie jednak do tego ustawodawstwa w postępowaniu karnym skarbowym przewidziane są skutki jej zaniedbania. Zasada została unormowana w art. 16 KPK w związku z art. 113 par. 1 KKS. Jeżeli organ prowadzący postępowania jest obowiązany pouczyć uczestników postępowania o obowiązkach i uprawnieniach, to brak takiego zachowania lub mylne nie może spowodować ujemnych konsekwencji dla osoby, której pouczenie dotyczy. W myśl par. 2 organ prowadzący postępowanie powinien w miarę potrzeby udzielać uczestnikom postępowania informacji o wiążących obowiązkach czy przysługujących uprawnieniach, nawet wtedy gdy ustawa wyraźnie o tym nie stanowi. Potrzebę udzielania podmiotom informacji należy rozstrzygać zgodnie z kryteriami obiektywnymi. Organ musi badać czy w danej sytuacji zachodzi taka potrzeba. W procesie karnym skarbowym istnieje pewna specyfika w związku z tą zasadą. Organ prowadzący postępowanie jest obowiązany pouczyć sprawcę o przysługujących mu uprawnieniach razie wyrównania przez owego sprawce uszczuplenia należności finansowo prawnej. Zatem w KKS przewiduje się obowiązek informowania o korzyściach jakie przysługują sprawcy, w przypadku kiedy on wyrównał uszczerbek. Nie chodzi tu jednak o pouczeniu o konstrukcjach prawnych, lecz określeniu wprost jakie korzyści można osiągnąć jeśli ktoś np. wyrówna uszczerbek.
Obowiązek ciąży na organie prowadzącym postępowanie: pouczenie o korzyściach przy dobrowolnym poddaniu się odpowiedzialności; sprawcę, który dokonał samodenuncjacji trzeba pouczyć po uregulowaniu uszczuplonej należności nie będzie podlegał karze - instytucja czynnego żalu. Zasada ta nie ma związku z poradnictwem, lecz dotyczy informacji niezbędnej. Uczestnicy postępowania karnego skarbowego Uczestnikiem postępowania karnego skarbowego jest podmiot biorący udział w tym procesie, broni przez kogoś określonej sprawy skarbowej. Wyróżnia się dwie podstawowe grupy uczestników postępowania:
1) organy procesowe
2) strony procesowe.
Organy procesu karnego skarbowego:
- sąd;
- prokurator (postępowanie przygotowawcze przeprowadza tylko czasami 0 jeżeli przepis tak stanowi), ma kompetencje organu oskarżycielskiego;
- finansowe organy postępowania przygotowawczego, o których mowa w art. 53 par. 37 KKS;
- niefinansowe organy postępowania przygotowawczego, wymienione w art. 53 par. 38 KKS;
- organy nadrzędne nad organami postępowania przygotowawczego, art. 53 par. 39 KKS;
- organy nadrzędne nad niefinansowymi organami postępowania przygotowawczego, poza Żandarmerią Wojskową;


(…)

… o przestępstwa skarbowe stronami są: - oskarżyciel publiczny;
- oskarżony;
- podmiot pociągnięty do odpowiedzialności posiłkowej;
- interwenient.
W postępowaniu o wykroczenie skarbowe:
- oskarżyciel publiczny;
- oskarżony;
- interwenient.
Oskarżyciel publiczny Art. 121 par. 1. KKS ustanawia generalną zasadę, że oskarżycielem publicznym jest oprócz prokuratora ten organ, który wnosi i popiera oskarżenie…
…, wówczas po zamknięciu postępowania przygotowawczego przekazuje ona sprawę prokuratorowi wojskowemu, który jest wyłącznym oskarżycielem publicznym w sprawach o przestępstwa skarbowe podlegające orzecznictwu sądom wojskowym.
Organy oskarżycielskie w sprawach o wykroczenia skarbowe
Finansowe organy postępowania przygotowawczego maja prawo do wnoszenia aktu oskarżenia i popierania go w sądzie w sprawach o wykroczenia skarbowe. Organ sam sporządza w każdej sprawie akt. Spośród organów niefinansowych postępowania przygotowawczego, tylko dwa organy maja prawo wniesienia aktu oskarżenia - policja i straż graniczna.
Akt oskarżenia musi zawierać wskazanie finansowego organu postępowania przygotowawczego, któremu przysługują uprawnienia oskarżyciela publicznego. Organ taki musi być niezwłocznie zawiadomiony…
… KKS;
- niefinansowe organy postępowania przygotowawczego, wymienione w art. 53 par. 38 KKS;
- organy nadrzędne nad organami postępowania przygotowawczego, art. 53 par. 39 KKS;
- organy nadrzędne nad niefinansowymi organami postępowania przygotowawczego, poza Żandarmerią Wojskową;
- Prokurator Wojskowy;
Sąd - organami orzekającymi w sprawach karnych skarbowych są sądy - rejonowe oraz wojskowe. Sądy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz