To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Oskarżyciel publiczny prowadzący postępowanie przygotowawcze w sprawach karnych skarbowych Do wyłącznej właściwości prokuratora należy prowadzenie śledztwa w sprawach, w których o konieczności prowadzenia postępowania przygotowawczego w bardziej sformalizowanej formie przesądza fakt, że osobą podejrzaną jest sędzia, prokurator, funkcjonariusz Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu lub Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, finansowego organu postępowania przygotowawczego lub organu nadrzędnego Trzy kryteria determinujące właściwość tych organów:
kwalifikację prawną czynu zabronionego
ujawnienie przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego przez określony organ,
pozostawanie czynu zabronionego w zakresie działania finansowego organu postępowania przygotowawczego
W odniesieniu do inspektora kontroli skarbowej ujawnienie czynu zabronionego w prawie karnym skarbowym stanowi samodzielne kryterium decydujące o właściwości tego organu. W pozostałym zakresie następuje rozgraniczenie właściwości urzędów celnych i urzędów skarbowych. Na tym polu wiodące znaczenie posiada kryterium kwalifikacji prawnej czynu. Uzależnione od spełnienia wymienionych powyżej kryteriów dodatkowych, a mianowicie ujawnienia czynu przez urzędy celne w zakresie swojego działania albo pozostawania czynu w zakresie działania urzędu celnego Finansowy organ postępowania przygotowawczego, który nie jest właściwy rzeczowo do prowadzenia tego postępowania, powinien ograniczyć podejmowane czynności do zabezpieczenia dowodów i przekazać sprawę do dalszego prowadzenia organów i właściwemu. Oskarżycielem publicznym jest organ państwa, który wnosi i popiera oskarżenie przed sądem albo popiera oskarżenie wniesione przez inny uprawniony podmiot, którym w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe może być tylko inny organ państwowy działający w charakterze oskarżyciela publicznego. Przepisy procesowego prawa karnego skarbowego nie przewidują innej kategorii oskarżycieli niż oskarżyciel publiczny.
Występuje on jako rzecznik interesu publicznego. Nie może swej działalności procesowej sprowadzać wyłącznie do podejmowania czynności wspierających tezę oskarżenia, lecz powinien dokonywać czynności korzystnych dla oskarżonego, jeżeli przemawiają za tym okoliczności danej sprawy. Prokurator jest zasadniczym oskarżycielem publicznym zarówno w sprawach o przestępstwa skarbowe, jak i w sprawach o wykroczenia skarbowe. Ma on pozycję nadrzędną wobec innych organów uprawnionych do wystąpienia w charakterze oskarżyciela publicznego.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)