Postępowanie dotyczące przestępstw i wykroczeń skarbowych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 791
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Postępowanie dotyczące przestępstw i wykroczeń skarbowych - strona 1 Postępowanie dotyczące przestępstw i wykroczeń skarbowych - strona 2

Fragment notatki:

W postępowaniu dotyczącym przestępstw i wykroczeń skarbowych stosuje się procedurę karną.
Za podejrzanego uważa się osobę, co do której wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów albo której bez wydania takiego postanowienia postawiono zarzut w związku z przystąpieniem do przesłuchania w charakterze podejrzanego.
Za oskarżonego uważa się osobę, przeciwko której wniesiono oskarżenie do sądu, a także osobę, co do której prokurator złożył wniosek o warunkowe umorzenie postępowania.
W postępowaniu o przestępstwa i wykroczenia skarbowe podejrzany oraz oskarżony korzystają z tych samych praw co podejrzani i oskarżeni w postępowaniach o przestępstwa powszechne.
Postępowania w sprawach o przestępstwa i wykroczenia skarbowe prowadzą finansowe i niefinansowe organy dochodzenia.
Finansowymi organami dochodzenia są: urzędy skarbowe, inspektorzy kontroli skarbowej, urzędy celne oraz funkcjonariusze inspekcji celnej. Finansowe organy dochodzenia pełnią funkcję oskarżycieli publicznych w sprawach o przestępstwa i wykroczenia skarbowe występując w postępowaniu przed sądem, w związku z czym scedowano na nie szereg uprawnień, którymi w postępowaniu karnym dysponuje prokurator.
W sprawach o przestępstwa i wykroczenia skarbowe postępowanie może być prowadzone w trybie zwyczajnym lub uproszczonym. W trybie uproszczonym prowadzi się postępowania w sprawach o wszystkie wykroczenia skarbowe oraz o przestępstwa skarbowe zagrożone karą nieprzekraczającą 3 lat pozbawienia wolności. W postępowaniu uproszczonym, w razie istnienia podstaw do wniesienia aktu oskarżenia, finansowy organ dochodzenia sporządza go i wnosi do właściwego sądu oraz popiera go przed tym sądem. Tak więc, w postępowaniu uproszczonym finansowe organy dochodzenia pełnią funkcję oskarżycieli publicznych. Zasadą jest również udział przedstawiciela finansowego organu dochodzenia, który wniósł akt oskarżenia, w rozprawie przed sądem. Obowiązek ten rozciąga się również na rozprawy w sądzie odwoławczym.
W sprawach o przestępstwa skarbowe podlegające rozpoznaniu w postępowaniu zwyczajnym finansowy organ dochodzenia w ciągu 14 dni od zakończenia dochodzenia sporządza akt oskarżenia i przesyła go wraz z aktami prokuratorowi, przekazując jednocześnie dowody rzeczowe. Akt oskarżenia zatwierdza i wnosi do sądu prokurator. W akcie oskarżenia należy także wskazać finansowy organ dochodzenia, któremu przysługują uprawnienia oskarżyciela publicznego. Organ ten zawiadamia się niezwłocznie o wniesieniu aktu oskarżenia przez doręczenie jego odpisu.
Odpowiedź na pyt. 13
1. POSTĘPOWANIE PRZYGOTOWAWCZE
w sprawach o wykroczenia skarbowe - prowadzi się dochodzenie
w sprawach o przestępstwa skarbowe - prowadzi się z reguły dochodzenie, wyjątkowo śledztwo
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz