Zasada koncentracji-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 630
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasada koncentracji-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Omów zasadę koncentracji. Zasada koncentracji to dyrektywa, zgodnie z którą post. karne stanowić powinno, pozbawiany zbędnych przerw i zahamowań, zwarty tok czynności i zdarzeń, prowadzących do wyczerpującego wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy i skupienia wokół przedmiotu procesu pełnego materiału dowodowego, stwarzającego warunki prawidłowego urzeczywistniania prawa karnego materialnego.
Zasadę tę ujmuje się w powiązaniu z innymi ważkimi dyrektywami postulatami post. karnego, wymienia się obok zasad prawdy materialnej i bezpośredniości, przede wszystkim postulaty nieprzerywalności posiedzeń, niezmienności składu sadzącego, szybkości oraz ekonomii.
W post. przygot. Konieczność materiału dowodowego wynika wprost z art. 297, który wskazuje, iż celem post. przyg. jest wyjaśnienie okoliczności sprawy oraz zebranie, zabezpieczenie i w niezbędnym zakresie dowodów dla sądu. Koncentracja procesowa „w czasie” narzucona została przez wprowadzenie terminów. Dyrektywa koncentracji najpełniej wyraża się na rozprawie. Kodeks utrzymuje wyjątki od zasady koncentracji rozprawy w postaci przerwy rozprawy, odroczenia rozprawy i odroczenia wydania wyroku.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz