To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zasada ciągłości
9Mianem zasady ciągłości określa się grupę przepisów prawa firmowego, które dopuszczają kontynuowanie przez przedsiębiorcę działalności pod dotychczasową firmą mimo wystąpienia okoliczności uzasadniających - w imię zasady prawdziwości - zmianę oznaczenia.
Ratio legis zasady ciągłości nawiązuje do funkcji firmy. Obrazuje ona w świadomości innych podmiotów ogół wyobrażeń i cech dotyczących danego przedsiębiorcy oraz jakości oferowanych przez niego towarów czy usług. Ten zespół opinii innych podmiotów o przedsiębiorcy nazwę określa się jako renomę, która przekłada się wprost na gospodarcze powodzenie przedsiębiorcy. Z tego względu firma, dzięki której dany przedsiębiorca jest rozpoznawany przez inne podmioty, stanowi ważny element działalności przedsiębiorcy, nierzadko o wymiernej wartości ekonomicznej. Nie dziwi więc fakt, iż przedsiębiorcy będą dążyć do tego, by utrzymać dotychczasową firmę, pod którą byli identyfikowani, w przypadku, gdy w powszechnym odbiorze z firmą tą wiążą się pozytywne konotacje innych podmiotów. Utrzymywanie firmy w brzmieniu nieodpowiadającym stanowi faktycznemu przedsiębiorcy jest jednakże sprzeczne z zasadą prawdziwości firmy. Ustawodawca dopuszcza na gruncie obecnych przepisów trzy wyjątki od tej zasady, dzięki którym przedsiębiorca może używać firmy w brzmieniu dawnym, utrwalonym w obrocie, chociażby brzmienie takie nie odpowiadało zasadzie prawdziwości wyrażonej w art. 433 § 2 k.c.
9Sytuacja pierwszego rodzaju została wskazana w art. 437 zd. 2 oraz zd. 3 k.c. Dotyczy ona przekształceń osób prawnych będących przedsiębiorcami oraz spółek osobowych. W razie dokonania przekształcenia takich podmiotów mogą one zachować dotychczasową firmę z wyjątkiem określenia wskazującego formę prawną, o ile uległa ona zmianie. Przekształcenia osób prawnych dokonywane będą np. w trybie Kodeksu spółek handlowych czy też ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. Przepis ten nie znajdzie jednak zastosowania do przekształcenia spółki cywilnej w inną spółkę.
9Drugiego rodzaju sytuację, w której możliwe jest zachowanie nieaktualnej już firmy, opisuje art. 438 § 1 k.c. Jeżeli wspólnik, którego nazwisko umieszczone zostało w firmie, utraci w spółce członkostwo, spółka może zachować w firmie jego nazwisko, jeżeli wspólnik ten - bądź w przypadku śmierci wspólnika jego małżonek i dziecko - wyrazi na to pisemną zgodę. Przepis ten ma zastosowanie zarówno do spółek osobowych, jak i kapitałowych. Chociaż z uwagi na fakt, że nazwisko co najmniej jednego wspólnika stanowi obligatoryjny składnik korpusu firmy spółek osobowych, przepis ten w znacznej mierze będzie miał zastosowanie właśnie do tego rodzaju spółek handlowych. Lege non distinguente, nie można wykluczyć jego stosowania także do spółek kapitałowych, jeżeli w ich firmach pojawi się nazwisko wspólnika. Tym bardziej za wnioskiem takim przemawia fakt, iż art. 435 § 3 k.c. zezwala na użycie w firmie osoby prawnej (a więc i spółki kapitałowej) nazwiska lub pseudonimu osoby fizycznej, jeżeli służy to ukazaniu związków tej osoby z powstaniem lub działalnością przedsiębiorcy.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)