To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
FIRMA
regulowana jest w kodeksie cywilnym w art. 432-4310 art. 432 kc „przedsiębiorca działa pod firmą”
Prawo przedsiębiorcy do firmy jest jego prawem podmiotowym korzystającym z ochrony zarówno na podstawie stosownych przepisów KC jak i innych przepisów szczególnych np. ustawy o KRS
Firmę odnosimy do przedsiębiorcy, nie do przedsiębiorstwa
Kodeks nie określa w jakiej formie, czy to w postaci słownej, czy graficznej, może być używana firma w obrocie, ale z przepisów KC jak i np. z KSH wynika jednoznacznie, że firma powinna przybrać postać słowną i w tej też formie jest wpisywana do KRSu czy Ewidencji Działalności Gospodarczej
Firma os fizycznej i prawnej (ważne uzupełnić z podręcznika)
ZASADY PRAWA FIRMOWEGO
1. prawdziwości firm - 433§2 kc polega na przedstawieniu w firmie danych, które są prawdziwe i łączy się to z przekazaniem informacji dot. osoby przedsiębiorcy, przedmiotu działalności przedsiębiorcy - miejsca prowadzenia działalności Zasada prawdziwości sensu largo jest też rozumiana jako zasada jasności Zasada prawdziwości sensu stricto - łączy się z zakazem wprowadzania w błąd co do danych zawartych w dodatkach i samym korpusie firmy Firma os. fizycznej - korpus: imię i nazwisko można włączyć pseudonim, przedmiot działalności gosp.
2. jedności firmy - oznacza, że przedsiębiorca może działać tylko pod jedną firmą art. 436kc: Firma oddziału osoby prawnej zawiera pełną nazwę tej osoby oraz określenie "oddział" ze wskazaniem miejscowości, w której oddział ma siedzibę
3. ciągłości firmy - łączy się z możliwością korzystania z firmy w dotychczasowym lub uzupełnionym brzmieniu - została wyrażona w art. 438 kc regulacja dotyczy zmian
art. 438 § 1. W przypadku utraty członkostwa przez wspólnika, którego nazwisko było umieszczone w firmie, spółka może zachować w swej firmie nazwisko byłego wspólnika tylko za wyrażoną na piśmie jego zgodą, a w razie jego śmierci - za zgodą jego małżonka i dzieci.
§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio w wypadku kontynuowania działalności gospodarczej osoby fizycznej przez inną osobę fizyczną będącą jej następcą prawnym.
§ 3. Kto nabywa przedsiębiorstwo, może je nadal prowadzić pod dotychczasową nazwą. Powinien jednak umieścić dodatek wskazujący firmę lub nazwisko nabywcy, chyba że strony postanowiły inaczej.
4. wyłączności firmy - wyrażona w art. 433 §1 kc „firma powinna się odróżniać dostatecznie na tym samym rynku” (należy to rozumieć w sensie branżowym)
5. jawności firmy - wiąże się z obowiązkiem wpisu firmy do odpowiedniego rejestru i ogólną dostępnością rejestru dla zainteresowanych osób.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)