Zasada „ciągłego doskonalenia”- Kaizen-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 1022
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasada „ciągłego doskonalenia”- Kaizen-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Zasada „ciągłego doskonalenia”- Kaizen Jest ona rozwinięciem 5 punktu Deminga(ciągle należy szukać przyczyn powstających problemów, tak aby wszystkie elementy systemu produkcyjnego oraz związane z nimi działania stawały się coraz lepsze). Ogólnie każdy proces wykazuje dwojakiego rodzaju odchylenia od wymaganego stanu:
Naturalne- nierozłącznie związane z procesem i trudem do wyeliminowania bez wprowadzenia z nim zasadniczych zmian
Specjalne- pojawiające się okresowo lub sporadycznie, łatwo zauważalne i możliwe do wyeliminowania za pomocą rutynowych działań
W pierwszej kolejności należy usuwać odchylenia specjalne uzyskując w ten sposób ich ograniczenie i lepsza kontrolę nad procesem, tzn. że możliwe jest przewidywania jego wyjść. Następnie należy przystąpić do usuwania odchyleń naturalnych co w konsekwencji prowadzi do stałej poprawy jakości.
Zasada ciągłego doskonalenia związana jest Koło Deminga PDCA (Plan-Do-Check-Act). Podstawą jego realizacji jest opracowanie planu działania, w którym należy określić cele oraz przewidzieć ewentualne przeszkody w ich osiągnięciu. Informacje uzyskane w fazie działania należy gromadzić i przechowywać. Po wprowadzeniu w procesie (w wyrobie) udoskonaleń, należy mierzyć uzyskaną poprawę jakości, zaś uzyskane w ten sposób dane i informacje powinno się wykorzystywać przy planowaniu działań w kolejnym cyklu.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz