Rozmowa kwalifikacyjna : Rodzaje wywiadów selekcyjnych ze względu na różne kryteria podziału : Kryterium : miejsce rozmowy kwalifikacyjnej w procedurze selekcji : Wywiad wstępny - ma na celu nawiązanie pierwszego kontaktu między kandydatem do pracy, a potencjalnym pracodawcą.
Służy zbieraniu dodatkowych informacji o kandydacie, uzupełnieniu dokumentów, weryfikacji zgodności danych umieszczonych w dokumentach aplikacyjnych oraz omówieniu wzajemnych oczekiwań.
Rozmowa wstępna ma zawęzić grono kandydatów, którzy poddani zostaną dalszej bardziej dokładnej procedurze selekcji. Wywiad właściwy (pogłębiony) - jest narzędziem selekcji właściwej.
Jego celem jest uzyskanie dalszych, pełniejszych informacji o kandydacie do pracy oraz dostarczenie mu informacji na temat treści i warunków pracy, o którą się ubiega, a w konsekwencji określenie przydatności kandydata do pracy. (Często kandydaci są proszeni o podawanie przykładu wykorzystania danej cechy) Kryterium : liczba uczestników : Wywiad indywidualny - uczestniczą tylko dwie osoby - rekrutujący i jeden kandydat do pracy Wywiad panelowy - w rozmowie z jednym kandydatem bierze udział, co najmniej dwóch rekrutujących. Wywiad zbiorowy - charakteryzuje się uczestnictwem jednej osoby (bądź większej liczby osób) rekrutującej i wielu kandydatów. Kryterium: Stopień sformalizowania : Wywiad swobodny - posiada niesformalizowaną strukturę. Jego głównym celem jest zobaczenia kandydata. Wywiad semi-zorganizowany - charakteryzuje się częściową formalizacją niektórych części rozmowy kwalifikacyjnej. Wywiad zorganizowany - jest szczegółowo zaplanowany i przeprowadzany według ustalonego wzorca.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)