zarządzanie zasobami ludzkimi

Nasza ocena:

5
Pobrań: 224
Wyświetleń: 903
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
zarządzanie zasobami ludzkimi - strona 1 zarządzanie zasobami ludzkimi - strona 2 zarządzanie zasobami ludzkimi - strona 3

Fragment notatki:


Motywacja - stan gotowości istoty rozumnej do podjęcia określonego działania, to wzbudzony potrzebą zespół procesów psychicznych i fizjologicznych określający podłoże zachowań i ich zmian. To wewnętrzny stan człowieka mający wymiar atrybutowy. 2. Motywow anie - Jedną z podstawowych funkcji w zarządzaniu organizacją jest motywowanie, czyli wzbudzenie intencji zrobienia czegoś, dotarcia do celu Funkcjonujący w firmie system motywacyjny to układ czynników, działań, zasad tworzący bodźce kształtujące odpowiednie zachowanie pracowników. Stymulowanie do osiągnięcia zamierzonych celów organizacji odbywa się np. poprzez odpowiedni zestaw bodźców materialnych (płace, premie, nagrody, dofinansowania, czy zniżki w opłatach) Sprawnie realizowania funkcja motywowania w przedsiębiorstwie musi się opierać przede wszystkim na wynagrodzeniach materialnych. Motywowanie dzieli się na: 1.materialne - oferują pracownikowi korzyści ekonomiczne, zmieniające stan jego posiadania (płace, premie, nagrody, deputaty, ryczałty, świadczenia socjalno-bytowe, przywileje nie włączone do wynagrodzeń); 2.niematerialne - dodają pracownikowi powagi i godności (awanse, uznanie społeczne, udział w zarządzaniu, autonomia w realizacji zadań, możliwości samorozwoju). Niematerialne formy motywa cji: • w stosunkach kierownik pracownik: - pomaganie pracownikom w zdefiniowaniu zadań krótko- i długoterminowych, - otwarte dyskutowanie z nimi o sprawach związanych z ich pracą i funkcjonowaniem firmy, - chwalenie podwładnych i umacnianie poczucia własnej wartości, - odpowiadanie w sposób cierpliwy i obiektywny na ich gniew i flustracje, • ze względu na warunki pracy: - sprawna i humanistyczna organizacja pracy, - dobre warunki pracy zapewniające bezpieczeństwo i wygodę pracującemu, - dobry klimat psychospołeczny, - partnerskie stosunki, - kształtowanie i doskonalenie kompetencji. 3. Wynagrodzenie jest to całkowity dochód pracownika wynikający z podjęcia i wykonania określonej pracy.Jego podstawowymi składnikami są: - wynagrodzenie gotówkowe (płaca zasadnicza i relatywne w stosunku do niej składniki ruchome zależne od treści i efektów pracy, dodatki, składniki wynikające z przepisów prawa), - składniki materialne (finansowe) - niegotówkowe (usługi, świadczenia, akcje i udziały, ubezpieczenia, programy pracownicze). 
4. funkcje wykorzystania systemu wynagrodzeń: - motywacyjna - za pomocą wynagrodzenia można sterować zachowaniami organizacyjnymi w pracy. Istota realizacji tej funkcji polega na takim ukształtowaniu poziomu i struktury wynagrodzenia, aby wywołać odpowiednie postawy i zachowania zmierzające do określonych zadań strategicznych firmy . - dochodowa - wynagrodzenie jest w tym przypadku rozumiane jako podstawowe źródło utrzymania się pracownika i jego rodziny.

(…)

… oświadczenia woli, ale również wydanie rzeczy (np. umowa użyczenia) 4) Umowy losowe - koniecznym elementem umowy losowej jest niepewność. Np. umowa ubezpieczenia, umowa dożywocia 5) Nazwane i nienazwane. Umowy nazwane stanowi konkretna umowa, która można przyporządkować do danego wzorca ustawowego (np. umowa sprzedaży, umowa o dzieło, umowa zlecenia, umowa składu, umowa rachunku bankowego) Umowa cywilno…
… (czyli po wykonaniu pracy), - nie ma ograniczeń w liczbie kolejnych takich umów, zleceniodawca nie udziela urlopu, nie wypłaca odprawy, nie płaci za czas choroby Umowa o dzieło - jej wynikiem jest konkretny rezultat o charakterze materialnym lub niematerialnym - - nie musi być zrealizowana osobiście przez podmiot, który ją zawiera, ale odpowiedzialność ponosi wykonawca - od umowy o dzieło nie płaci się składek…
… roku, premia należy mu się w wysokości proporcjonalnej. Te uwagi nie dotyczą nagród, które z istoty zachowują zawsze charakter uznaniowy.
21.Formy prawne zatrudnienia (umowy o pracę, umowy cywilno - prawne, praca tymczasowa). Umowa o pracę jest dwustronną czynnością prawną. W wyniku jej zawarcia pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy pod jego kierownictwem…
… najkorzystniejszą ofertę. 3) Negocjacje - podczas prowadzenia negocjacji umowa zostaje zawarta, jeżeli strony uczestniczące w negocjacjach dojdą do porozumienia co do wszystkich postanowień umowy będących przedmiotem negocjacji. Praca tymczasowa Praca tymczasowa jest formą zatrudnienia polegającą na wykonywaniu określonej pracy przez osobę zatrudnioną przez agencję pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika.  Ustawa o zpt (art. 2 pkt 3) definiuje pracę tymczasową jako wykonywanie na rzecz danego pracodawcy użytkownika, przez okres nie dłuższy niż wskazany w ustawie, zadań: • o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym lub • których terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez pracodawcę użytkownika nie byłoby możliwe, lub • których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz